REKLAMA

Premier Szydło zapowiada Narodowy Program Mieszkaniowy na koniec maja

  • Autor: PAP/GP
  • 17 maja 2016 16:25
Premier Szydło zapowiada Narodowy Program Mieszkaniowy na koniec maja Premier na wtorkowym (17 maja) posiedzeniu rządu. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Po długim weekendzie zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów Narodowy Program Mieszkaniowy - poinformowała we wtorek (17 maja) na posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

- To jest kolejne nasze zobowiązanie w stosunku do polskich rodzin. Wywiązaliśmy się i jest już realizowany program Rodzina 500 plus, teraz czas na Mieszkanie plus - powiedziała premier. Podkreśliła, że minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk już w następnym tygodniu będzie mógł przedstawić i zaprezentować kierunki działania w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

- To będzie kolejna inwestycja. Mieszkanie plus to wielkie przedsięwzięcie i mam nadzieję, że realizacji tego przedsięwzięcia podołamy - powiedział z kolei Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa poinformował, że uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego jest już przygotowana.

Czytaj: Piotr Gliński zarysował politykę muzealną MKiDN

- To nie jest tylko i wyłącznie dedykowanie instrumentów, które umożliwiają budowę mieszkań na wynajem, na wynajem z dojściem do własności, czy mieszkań na własność (...), ale mieszkań, których cena będzie dużo niższa na poziomie najmu, czy też zakupu aniżeli dzisiaj obowiązujące średnie ceny na rynku - mówił minister.

- Chcemy pobudzić cały obszar mieszkań na wynajem - zaznaczył minister. Przypomniał, że w innych krajach Europy, tj. w Szwajcarii, czy w Niemczech, rynek najmu stanowi ok. 50 proc., podczas gdy w Polsce jest to 2-4 proc.

- Dzisiaj (w Polsce) segment mieszkań na wynajem nie istnieje - podkreślił. Adamczyk poinformował, że od grudnia ubiegłego roku resort infrastruktury i budownictwa prowadzi inwentaryzację gruntów należących do Skarbu Państwa, które zostaną zadedykowane programowi budowy tanich mieszkań na wynajem.

Czytaj: PiS buduje narrację wokół spotkań liderów partii, które dotyczyć mają TK

Podkreślił, że istnieje także konieczność wzmocnienia spółdzielni mieszkaniowych.

- Spółdzielnie mieszkaniowe posiadają dzisiaj potencjał, środki finansowe - powiedział. Dodał, że ministerstwo zdiagnozowało powody, dla których proces budowania nowych mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych się nie odbywa lub odbywa się w śladowych ilościach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA