REKLAMA

Premier w Davos: Szukamy sojuszników wobec wyzwań współczesnego świata

  • Autor: PAP/AT
  • 25 stycznia 2018 15:27
Premier w Davos: Szukamy sojuszników wobec wyzwań współczesnego świata Podstawową funkcją i głównym celem obecności w Davos jest przedstawianie polskich racji i promocja naszego kraju - powiedział premier (Mateusz Morawiecki, fot.twitter.com/PremierRP)

Głównym celem mojej wizyty w Davos to szukanie sojuszników wobec wyzwań współczesnego świata i Europy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, do wyzwań tych należą "bezpieczeństwo na styku Rosja-Ukraina-Europa Centralna" i kwestie energetyczne, m.in. Nord Stream 2.

Dziennikarze na konferencji prasowej na marginesie Światowego Forum Gospodarczego w Davos pytali szefa rządu m.in. o efekty prowadzonych przez niego rozmów dotyczących inwestycji w Polsce.

Jak podkreślił, "podstawową funkcją" i "głównym celem" jego obecności w Davos jest przedstawianie polskich racji i promocja naszego kraju. Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że miał okazję rozmawiać z "wieloma liderami różnych organizacji" - m.in. firm Philips, Google czy Accelor Mittal o "zwiększeniu ich obecności w Polsce".

Czytaj też: Morawiecki w Davos: Potrzebujemy nowego ładu, który pozwoli skorzystać na wzroście gospodarczym

"I ogromna większość tych rozmów jest bardzo pozytywna, ale główny cel mojej wizyty tutaj to właśnie szukanie sojuszników w wyzwaniach współczesnego świata i Europy" - powiedział szef polskiego rządu. Wymienił w tym kontekście "bezpieczeństwo na styku Rosja-Ukraina-Europa Centralna", Nord Stream 2 i problem "dalszej monopolizacji dostaw gazu do Europy" oraz "nasz gazociąg bałtycki". Jak dodał premier, projekt Baltic Pipe był w czwartek przedmiotem jego rozmów z premierami Norwegii, Danii i Holandii.

"To są fundamentalnie ważne tematy dla bezpieczeństwa europejskiego, dla bezpieczeństwa energetycznego, dla solidarności energetycznej i dla budowania takiego porządku gospodarczego, który nie będzie opierał się o zwiększanie ryzyk i politykę beggar thy neighbour, czyli takiej, (która przerzuca - red.) ciężar kosztów (na) kogoś innego, tylko będzie rzeczywiście oparty o zasadę solidarności" - przekonywał polski premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA