REKLAMA

Premier: Winę za zbrodnie podczas II Wojny Światowej ponoszą hitlerowskie Niemcy

  • Autor: PAP/AT
  • 22 lutego 2018 13:22
Premier: Winę za zbrodnie podczas II Wojny Światowej ponoszą hitlerowskie Niemcy Premier komentuje swoją wypowiedź w Monachium (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Mówiąc o czasie II Wojny Światowej trzeba bardzo głęboko wniknąć w warunki, które wówczas panowały. Wyłączną winę za wszystkie te zbrodnie, które były popełnione na polskiej ziemi ponoszą hitlerowskie Niemcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o swoje słowa wypowiedziane w sobotę (17 lutego) w Monachium.

Premier pytany o słowa, które wypowiedział podczas jednego z paneli w ramach Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium podkreślił, że mówiąc o czasie II wojny światowej trzeba "bardzo głęboko wniknąć w warunki", które wówczas panowały.

"Warunki były takie, że był to niewyobrażalny terror. Był to horror, lata horroru, ciężkie do porównania z czymkolwiek wcześniej, później" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Czytaj też: Mazurek: Premier w Monachium powiedział prawdę, za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać

"Na pewno wyłączną winę za wszystkie te zbrodnie, które były popełnione w czasach II wojny światowej na polskiej ziemi ponoszą hitlerowskie Niemcy" - dodał szef polskiego rządu.

Podczas jednego z paneli w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia".

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wiosennydeszcz 2018-02-25 21:50:15
    A ja stawiam na Polskę i Premiera Morawieckiego, który tak należycie wypowiadał się w Monachium, jak nikt inny przedtem. Szukanie "dziury w całym" w tej wypowiedzi Premiera z 17 lutego, jest niczym innym jak wspieraniem zdrajców i wrogów Polski, których nie brakuje w Polsce, Berlinie, Brukseli i na całym Świecie. Zaś, "szacunek" "życzliwych" nam ludzi na świecie, niewiele nam pomagał póki sami, jako Polska i Polacy, nie upomnieliśmy się o tenże szacunek i zrozumienie. O historii należy tak właśnie mówić, jak powiedział to Premier Morawiecki. Gorzka prawda zawsze zwycięży słodkie kłamstwo.
  • spragniony123 2018-02-22 21:19:51
    Może to nie dokładnie na temat ale jestem pewien że nie można w żadnym razie ustępować w sprawie ustawy IPN .Z Izraelem to nie polepszy stosunków, bo będą uważali że mogą wszystko , ale na pewno stracimy szacunek życzliwych nam ludzi na świecie. Ja bym stawiał na resztę świataREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA