REKLAMA

Premier: Współpraca Polski i Litwy na zdecydowanie lepszym poziomie

  • Autor: PAP/AT
  • 09 marca 2018 12:16
Premier: Współpraca Polski i Litwy na zdecydowanie lepszym poziomie Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis (fot.premier.gov.pl/W. Kompała)

Problemy, które do tej pory okazywały się nierozwiązywalne, dzisiaj idą w lepszy kierunku, jak np. odbudowa linii kolejowej do Łotwy czy bardzo ważna współpraca gospodarcza z Litwą na wielu polach - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w Wilnie.

  • W piątek (9 marca) premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem oraz rozmawiał z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.
  • Współpraca Polski i Litwy - żeby wzmocnić sytuację Polaków mieszkających w tym kraju - jest na zdecydowanie lepszym poziomie, niż była do tej pory - powiedział premier.
  • Mam nadzieję, że widać, iż sprawy powoli idą w lepszym kierunku - dodał.

W piątek rano w Wilnie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. Premier rozmawiał też z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Następnie szef polskiego rządu odwiedził Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie oraz Cmentarz Antokolski.

W rozmowie z dziennikarzami premier przekonywał, że współpraca Polski i Litwy - żeby wzmocnić sytuację Polaków mieszkających w tym kraju - "jest na poziomie lepszym zdecydowanie, niż była do tej pory". "Mam nadzieję, że widać, że sprawy powoli idą w lepszym kierunku niż do tej pory" - dodał.

Według Morawieckiego, świadczą o tym m.in. "takie problemy, które do tej pory okazywały się nierozwiązywalne, a dzisiaj też idą w lepszy kierunku", jak np. odbudowa linii kolejowej do Łotwy czy "bardzo ważna" współpraca gospodarcza "na wielu polach".

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiał z litewskimi politykami, m.in. o pisowni polskich nazwisk, czy pisowni polskich nazw ulic. "To są bardzo ważne tematy dla tożsamości Polaków, dla kulturowej spójności społeczności polskiej" - zaznaczył Morawiecki.

Premier wyraził też nadzieję, że niedługo Polacy na Litwie będą mogli odbierać takie kanały telewizyjne, jak TVP Historia czy TVP Info.

Czytaj też: Premier Litwy: Polska jest naszym strategicznym partnerem i na pewno ją wesprzemy

Na wcześniejszej konferencji prasowej po spotkaniu z Morawieckim premier Skvernelis poinformował, że w maju tego roku planowane jest rozpoczęcie retransmisji 5 polskojęzycznych kanałów telewizyjnych dla mieszkańców południowo-wschodniej Litwy.

Morawiecki mówił też dziennikarzom, o tym, że jego mama urodziła się w województwie wileńskim (w gminie Dokszyce). "A więc w województwie wileńskim mam bardzo bliskie skojarzenia, bardzo bliskie rodzinne, bo kto może być bliższy od matki. Matka i Serce Syna właśnie" - wskazał.

"Mogę podkreślić w ślad za słowami marszałka (Józefa Piłsudskiego): musimy o Polskę, o polskość, o Polaków dbać, gdziekolwiek oni są (...). O Polskę walczyły całe pokolenia, oddawały swoją krew (...). I my jesteśmy zobowiązani również do tego, żeby dbać o Polskę, o Polaków, o kulturę Polską. I to coraz lepiej, coraz sprawniej robimy" - mówił szef rządu.

Wizyta polskiego premiera na Litwie jest pierwszą od sześciu lat. Morawiecki gościł na Litwie w grudniu 2015 r. jako wicepremier. Piątkowe spotkanie Skvernelisa i Morawieckiego było kolejnym spotkaniem przedstawicieli władz Litwy i Polski w ciągu ostatniego pół roku.

We wrześniu 2017 r. z wizytą w Warszawie gościł premier Litwy, a w Wilnie - marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W lutym prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 100-lecia litewskiej niepodległości. Na początku marca przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis gościł w Warszawie, a na przyszły tydzień zapowiadana jest wizyta w Wilnie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA