REKLAMA

Premier: Zapisy ustawy o IPN mogą zostać doprecyzowane

 • Autor: PAP/AT
 • 16 lutego 2018 08:12
Premier: Zapisy ustawy o IPN mogą zostać doprecyzowane Nowela ustawy o IPN wejdzie w życie 1 marca (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Może nastąpi pewne doprecyzowanie niektórych zapisów noweli ustawy o IPN w myśl taką, żeby żadni nasi partnerzy, przyjaciele, czy nawet nie do końca przyjaciele, ale ludzie, którzy mogą mieć pewne obawy, jak będzie interpretowana ustawa o IPN, żeby się nie obawiali, że będzie zagrożona swoboda wypowiedzi, czy swoboda działań artystycznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN.
 • W trybie kontroli następczej skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.
 • Jeżeli będzie taka konieczność i Trybunał Konstytucyjny tak uzna, to być może nastąpi pewne doprecyzowanie niektórych zapisów ustawy o IPN - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany w radiowej Jedynce o relacje polsko-izraelskie powiedział: "Myślę, że będziemy się coraz lepiej rozumieli".

"Po naszej stronie jeżeli będzie taka konieczność i Trybunał Konstytucyjny tak uzna, to być może nastąpi pewne doprecyzowanie niektórych zapisów (noweli ustawy o IPN - red.) w myśl taką, żeby żadni nasi partnerzy, przyjaciele, czy nawet nie do końca przyjaciele, ale ludzie, którzy mogą mieć pewne obawy, jak będzie interpretowana ustawa o IPN, żeby się nie obawiali, że będzie zagrożona swoboda wypowiedzi, czy swoboda działań artystycznych. Niczego takiego tutaj nie mieliśmy na myśli" - powiedział Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy 6 lutego. W trybie kontroli następczej skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela ustawy o IPN - która wejdzie w życie 1 marca - wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Rozczarowanie decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o jej podpisaniu wyraził sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Roman Kafel 2018-02-16 14:35:15
  Tak doprecyzowane zostana tak, ze art 133KK, nigdy zreszta nbeu wykorzystywany przez najlepszych przyjaciol -naszych przyjaciol do zkarcenia naszych nie docalkiem przyjaciol..tfu! A stanie sie biczem na kazdego, kto osmieli sie otworzyc gebe..nie wspomne o tym ,aby osmielil sie pomyslec...ze Veritas est adequatio rei..et intelectus! Doprecyzujcie tak , zeby najbardziedj obslizgly opluwacz Polski , Polakow ..mogl sie latwo wyslizgnac przez ta sonderklape, jaka im wystrugaliscie z tej prawnej dechy.....szumnie zwana Ustrawa IPN. Te mondrosci , superpremiera staja sie coraz bardziej zalosne....
 • Stach Ostróżka 2018-02-16 11:37:53
  Przepisy ustawy o IPN nie tylko mogą, ale powinny być tak doprecyzowane, aby w pełni satysfakcjonowały "naszych starszych braci i siostry w wierze w tego samego Boga (z idei JPII). Skoro dobrze na tym wychodzą USA, który ostatnio uchwalił akt 447, tak obiecujący też dla Polski, to my tym bardziej powinniśmy się w te intencje wsłuchiwać, aby zostać krajem miodem i mlekiem płynącym, oczywiście dla godnych obywateli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA