REKLAMA

Premiera Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel

  • Autor: PAP/AT
  • 16 marca 2018 14:42
Premiera Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel Angela Merkel i Mateusz Morawiecki (fot.premier.gov.pl/W. Kompała)

W poniedziałek (19 marca) premier Mateusz Morawiecki spotka się z przebywającą z wizytą w Polsce kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że będzie to druga zagraniczna wizyta Angeli Merkel, od kiedy jej nowy gabinet został zaprzysiężony.

"To dowód dobrej współpracy polsko-niemieckiej oraz dowód na to, że jesteśmy aktywnym graczem na arenie międzynarodowej" - oświadczył Dworczyk.

Podkreślił jednocześnie, że poniedziałkowa wizyta jest też kolejnym dowodem na to, "jak bardzo nieprawdziwe są tezy opozycji o izolacji Polski na arenie międzynarodowej".

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert poinformował w piątek, że kanclerz Merkel spotka się w Warszawie, poza Morawieckim, również z prezydentem Andrzejem Dudą. Według rzecznika tematem rozmów mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.

Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony w środę, po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech.

W wyborach do Bundestagu z 24 września 2017 roku zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci, odnotowali najgorsze wyniki w swej powojennej historii. Początkowo obóz chadecki chciał utworzyć koalicję z FDP i Zielonymi, jednak liberałowie zerwali rozmowy sondażowe. Chadecy przystąpili wówczas do rozmów sondażowych, a później koalicyjnych, z SPD, która przystąpiła do nich, choć początkowo planowała przejście do opozycji.

O losie przyszłej koalicji ostatecznie zadecydowało wewnątrzpartyjne referendum wśród członków SPD, w którym mimo zgłaszanych przez wielu socjaldemokratów obiekcji dwie trzecie zagłosowało za odnowieniem koalicji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2018-03-16 18:58:39
    Każdy poważny urząd powinien mieć Woźnego. Należy to wszak do naszej tradycji, o czym napisał był także Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". Idąc za ciosem (tradycji) w pobliżu powinna być też karczma i jej szanowny gospodarz Jankiel napełniający szkła i dostarczający wiadomości. Tylko z tej informacji nie wiemy, kto jest Gerwazym?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA