REKLAMA

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zawiadomił prokuraturę w sprawie przecieku orzeczenia

  • Autor: GP
  • 10 marca 2016 16:56
Prezes Trybunału Konstytucyjnego zawiadomił prokuraturę w sprawie przecieku orzeczenia Sędzia Andrzej Rzepliński w Senacie RP. (fot.youtube.com)

Andrzej Rzepliński zdecydował powierzyć śledczym zbadanie jak doszło do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sieci, nim został ogłoszony w środę (9 marca).

Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego złożył w czwartek (10 marca) zawiadomienie o możliwości dokonania przestępstwa. Śledczy mają zbadać kto umożliwił dziennikarzom portalu wPolityce.pl publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które oficjalnie zaprezentowano na rozprawie w środę (9 marca).

Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział w rozmowie z TVN 24, że zawiadomienie wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 266 lub 267 Kodeksu Karnego, tj. ujawnienie informacji, które podlegają ochronie.

Przeczytaj: Patryk Jaki o rozprawie w Trybunale Konstytucyjnym

Postępowanie zakłada na ten moment dwie możliwości: pierwsza to upublicznienie informacji przez osobę, która miała do niej legalny dostęp. Druga zakłada, że do systemu informatycznego, w którym dokument był przechowywany ktoś uzyskał dostęp za pomocą ataku hakerskiego.

Portal wpolityce.pl opublikował w środę rano (9 marca) dokument, który był projektem orzeczenia TK. Według portalu, dokumentem od dwóch tygodni dysponowali politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłając go sobie. Nanosili oni poprawki. Politycy PiS, odnosząc się to tych doniesień, uznali, że gdyby potwierdziło się, że TK konsultował z posłami PO projekt środowego orzeczenia, to może być to jeden z największych skandali w historii Trybunału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jozeff 2016-03-10 18:40:59
    Co ten rzepliński gra teraz idiote jak farsa z łamaniem konstytucji byla wcześniej ustalona.Teraz sędziowie będa z niego brali przyklad jak im się trafi coś niewygodnego.Jak PO/popolsce / łamało prawo konstytucyjne w2015r to temu nie przeszkadzalo nic Jawnie rzeplinski stał sie politykiem a nie fukcjonarjuszem TK.Broni starych ukladow zlodziejsko mafijnych,UOP powinien przyjżec sie poczynaniom jego rodziny???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA