REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda na koncercie dudziarzy w Zakopanem

 • Autor: PAP/JS
 • 04 lutego 2016 19:28
Prezydent Andrzej Duda na koncercie dudziarzy w Zakopanem Prezydent Andrzej Duda z małżonką uczestniczył w Zakopanem w koncercie dudziarzy (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

· Prezydent Andrzej Duda z małżonką uczestniczył w Zakopanem w koncercie dudziarzy.
· Dudaski Tłusty Czwartek to impreza cykliczna odbywająca się co roku w Zakopanem.
· To spotkanie muzyków grających na różnych odmianach dud z Polski i z zagranicy.
· Oprócz pary prezydenckiej w wydarzeniu brał udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Górale nieprzypadkowo zaprosili prezydenta na Dudaski Tłusty Czwartek, bo nazwisko Duda oznacza właśnie muzykującego na dudach" - wyjaśnił prowadzący imprezę Jan Karpiel-Bułecka."To, co kontynuujecie, to nie tylko kultura, ale i dziedzictwo narodowe. Wasza kultura regionalna jest częścią wielkiej kultury narodowej" - mówił prezydent Duda.

Górale podarowali prezydentowi fujarę pasterską. Na zakończenie prezydent zatańczył z góralką polkę.

Oprócz pary prezydenckiej w wydarzeniu brał udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dudaski Tłusty Czwartek to impreza cykliczna odbywająca się co roku w Zakopanem. To spotkanie muzyków grających na różnych odmianach dud z Polski i z zagranicy.

Niemal każdy europejski kraj posiada swoje odmiany dud - są różnie zbudowane i strojone w różnych tonacjach. Wszystkie mają wspólne cechy: zbiornik powietrza najczęściej wykonany z koziej skóry, piszczałkę melodyczną, na której wygrywa się melodie, jedną lub kilka piszczałek basowych. Najbardziej znane na świecie są dudy szkockie, które są nieodłącznym symbolem Szkocji.

W Polsce występuje siedem odmian tego instrumentu, nazywanego też w zależności od regionu gajdami lub kozą. Na południu Polski gra się na dudach podhalańskich, żywieckich i gajdach śląskich. W Wielkopolsce i ziemi lubuskiej na koźle białym i czarnym oraz na dudach rawicko-gostyńskich i bukowsko-kościańskich.

Dudy nazywane na Podhalu kozą zostały błędnie nazwane kobzą. Ten błąd jako pierwszy najprawdopodobniej popełnił etnograf Oskar Kolberg, a później był wielokrotnie powtarzany m.in. przez Jana Kasprowicza w poemacie zatytułowanym "Kobziarz Mróz".

Umiejętność wytwarzania dud podhalańskich i praktyka gry na tym instrumencie zostały w ub. roku wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury jako pierwszy i na razie jedyny instrument muzyczny na tej liście. Dudy podhalańskie ze wszystkich innych dud polskich mają najbogatsze brzmienie, gdyż posiadają cztery głosy (stroiki). Pozostałe dudy są dwugłosowe.

fot. twitter.com

Dudy podhalańskie były do połowy XIX w. wiodącym instrumentem w kapeli góralskiej, później zastąpiono je skrzypcami. To instrument silnie związany z kulturą pasterską. Dudy podhalańskie mają podobną budowę do innych dud z kręgu kultury karpackiej i bałkańskiej.

Dudziarzy na tatrzańskich halach opisywali już pierwsi badacze Tatr, m.in. Wincenty Pol i Seweryn Goszczyński, a także twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Badający góralską kulturę muzyczną Adolf Chybiński twierdził: "Każda prawdopodobnie wieś większa na Podhalu i w okolicach tej ziemi posiadała swego grajka na dudach, uważającego grę na tym instrumencie za swój główny zawód".

Dudziarze, kapele dudziarskie dołączały także do wędrownych żniwiarzy, którzy najmowali się do pracy u majętnych rolników również w Królestwie Węgierskim. Według przekazów i ikonografii dudziarze przygrywali także bandom zbójnickim.

Na przełomie XIX i XX w. dudy zaczęły znikać z muzycznego pejzażu podhalańskich wsi. Ostatnim bacą, który faktycznie grał na tatrzańskich halach przy wypasie owiec, był Józef Galica z Olczy. Jego następcą był Tomasz Skupień z zakopiańskich Kuźnic, nauczyciel współczesnego pokolenia podhalańskich dudziarzy.

Od ośmiu lat w Tatrzańskim Centrum Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem działa szkółka dudziarska, która podtrzymuje najstarsze tradycje muzyczne w Tatrach.

Prezydent: Książki uczą postaw braterstwa, przyjaźni, miłości ojczyzny

Prezydencka para przed wizytą w Zakopanem, gościła w w Lubniu (Małopolskie). Andrzej Duda wraz z małżonką zachęcali dzieci do czytania. Jak podkreślił prezydent, w Polsce napisano wiele książek, które uczą braterstwa, przyjaźni, miłości ojczyzny.

- Mamy wiele książek w Polsce napisanych przez wspaniałych autorów, powieści i opowiadań, które uczą postaw, postaw braterstwa, przyjaźni, miłości ojczyzny, krótko mówiąc patriotyzmu, bohaterstwa i oddania wspólnej sprawie. Uczą także, że jesteśmy Polakami, nasza ojczyzna ma prawie 1050 lat i że mamy wielką historię - mówił prezydent do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu podczas spotkania zorganizowanego w ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom".

fot. twitter.com

Prezydent przeczytał im fragment książki "Przez stulecia", będącej zbiorem 100 opowiadań, baśni i legend z historii Polski, napisanych przez znanych autorów. Wybrany fragment dotyczył Zawiszy Czarnego.

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzona jest od 2001 roku przez Fundację ABCXXI. Jej podstawowym celem jest uświadamianie roli czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka, jako najlepszej inwestycji w jego przyszłość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Kuruc 2016-02-07 17:00:13
  Do wychowanie: To przykre że starszy człowiek (sądząc po stylu i składni) nie zna historii ojczystej. Goralenvolk był faktem i niektórzy z "Goralen" chcieli służyć w SS. A wcześniej - a jakże - grali na kobzach prezydentowi Mościckiemu. Taka pokrętna jest ta nasza historia.
 • wychowanie 2016-02-05 20:55:54
  Do numerobozowy: co za barbarzyństwo i okrucieństwo wypisujesz człowieku , zastanów się obrażasz drugiego człowieka Polaka , a tym bardziej Prezydenta RP , coś ci się w głowie pomieszało , z historii masz mniej niż zero , jak możesz czynić takie porównania skandaliczne , przypomnij sobie ile lat ma Pan Prezydent , a w jakim okresie działała ta zbrodnicza organizacja . Wstydź się pisać na portalu takie komentarze.
 • numerobozowy 2016-02-05 20:24:06
  PAN prezydent odwiedził Kraj Góralski. Oni już kiedyś tworzyli własny pułk SS.
 • oszukany 2016-02-05 15:17:05
  Panie Duda przypominam pańskie obietnice wyborcze. - dołoży Pan na KAŻDE dziecko 500zł - NIE DOPUŚCI PAN DO ZAMKNIĘCIA ANI JEDNEJ KOPALNI I NIE ZWOLNI PAN ŻADNEGO GÓRNIKA. - reaktywacja Stoczni w Szczecinie - przywróci poprzednie widełki wieku emerytalnego zamiast 67/67 - (ubranka dla dzieci chce 0 stawki VAT) czyli zlikwiduje VAT8% (przepisy unii ubranka muszą mieć nałożoną najniższą stopę VAT w danym kraju) - obniży VAT do 22%, - da prace młodym i mieszkania socjalne na start jeśli założy rodzinę - dźwignie pensje pielęgniarkom i w samej służbie zdrowia przynajmniej x2 - przewalutuje frankowiczów, - zwiększy 3 krotnie kwotę wolna od podatku, - podniesie renty i zwiększy emerytury, - podniesie najniższą krajową do poziomu UE, - podwoi nakłady na polską naukę - repolonizacja banków - nowe opodatkowanie hipermarketów i banków - lekarz i dentysta w każdej szkole - darmowe przedszkola - obniżenie CIT z 19 do 15% dla najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających min 3 osoby - wycofanie się z pakietu klimatycznego - stworzenie systemu obrony terytorialnej kraju z organizacji paramilitarnych - likwidacja NFZ - konstytucyjna ochrona lasów państwowych - przywrócenie 8 letniej szkoły podstawowej i 4 letniego liceum. - utrzymanie dobrego kursu ZŁOTEGO - darmowe lekarstwa dla każdego emeryta.
 • Antoni Dobski 2016-02-04 20:17:01
  Czy przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda rónież uczestniczył w koncercie dziudziarzy ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA