REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu

  • Autor: em
  • 12 listopada 2015 13:28
Prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu Andrzej Duda (fot. sejm.gov.pl)

Od godziny 13, na Wiejskiej trwa pierwsze, uroczyste posiedzenie sejmu. Za nami przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Posiedzenie Sejmu rozpoczął marszałek senior – Konrad Morawiecki, z klubu Kukiz’15. Następnie głosu udzielił prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Prezydent zwrócił się do marszałka, premier Kopacz, przedstawicieli poprzednich władz. Podziękował Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów. - To ważne, że w istotny sposób nie poddawano wyników w wątpliwość - powiedział prezydent Duda. Następnie pogratulował nowym parlamentarzystom.

- To ważne, że obok doświadczonych parlamentarzystów zasiadają też młodzi. To może dać dla Rzeczpospolitej wspaniałe efekty - przemawiał Duda.

- Wyborcy opowiedzieli się za zmianą, która polega na naprawie szeregu aspektów życia Rzeczypospolitej. Mam wielką nadzieję, że ten Sejm na to zadanie odpowie. Odpowie na nie pozytywnie, że te zmiany nastąpią, że zostaną przegłosowane - mówił prezydent.Dodał, że Sejm jest "elementem parlamentu", a samo słowo parlament wywodzi się z języka francuskiego od słowa "mówić". "A więc jest to to miejsce, gdzie się mówi, jest to to miejsce, gdzie jest debata. Jest to zatem to miejsce, gdzie są także i spory" - podkreślił Duda.

- Rzecz cała polega tylko na tym, w jaki sposób ten spór jest prowadzony i na czym się opiera - zaznaczył

Prezydent apeluje o współpracę

- Podstawą patriotyzmu jest miłość. Nie mam, proszę państwa, wątpliwości, że wszyscy tu jesteśmy patriotami. I że przy debatach, które tu się będą toczyły, tym elementem miłości był wzajemny szacunek. To kwestia nie tylko klimatu pracy, ale i tego, jaki będzie obraz posłów i Sejmu w oczach społeczeństwa - powiedział prezydent.

- Prosiłbym, abyście Państwo prowadzili dyskusję merytoryczną, by granice przyzwoitości w tym języku, określanym jako parlamentarny, nie zostały przekroczone. Prosiłbym, by nikt nie wyszedł z tej izby w poczuciu, że został znieważony. Bo tak już się działo i bardzo nad tym ubolewam. Proszę, żeby tego nie było. Tak, jak w rodzinie, gdzie (...) jest szukanie porozumienia. chciałbym, by tym zwornikiem szukania porozumienia był patriotyzm - apeluje prezydent.

Będą "prezydenckie dyżury"

Ludzie oczekują od nas, że będą żyli bezpieczniej i będzie im się żyło lepiej, dostatniej - mówił Andrzej Duda. Według niego pierwsze zadanie, które musi być wykonane to zatrzymanie w Polsce młodych ludzi.

- Chciałbym jako prezydent być blisko pracy sejmowej, dlatego podjąłem decyzję, w porozumieniu z moimi współpracownikami, że korzystając z gabinetu prezydenta w siedzibie Sejmu, będziemy prowadzili swoiste dyżury prezydenckie, będą to dyżury moich współpracowników, ministrów w mojej kancelarii, przede wszystkim tych, którzy mają duże doświadczenie parlamentarne - powiedział prezydent.Jak dodał, "dyżury prezydenckie" będą się odbywały prawdopodobnie w każdy czwartek, kiedy będzie się odbywało posiedzenie Sejmu.

- Chciałbym, żebyście wszyscy państwo na tej sali, od lewej strony do prawej, pamiętali, że drzwi gabinetu prezydenta Rzeczypospolitej są otwarte dla posłów, na inicjatywy, na dialog i rozmowę. Chciałbym, aby tak było - podkreślił Duda.

Przemówienie prezydenta zakończyły oklaski na stojąco.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA