REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy medialnej

  • Autor: GP
  • 07 stycznia 2016 13:34
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy medialnej Nowelizacja ustawy medialnej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. (fot. E. Radzikowska-Białobrzewska, Kancelaria Prezydenta, prezydent.pl)

W czwartek (7 stycznia) Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą medialną, która zmienia władze spółek mediów publicznych - TVP i Polskiego Radia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę medialną, którą pod koniec roku procedował parlament. Sejm przyjął ustawę w głosowaniu, które odbyło się 30 grudnia. Ustawa skraca kadencję obecnych zarządów mediów publicznych i była obiektem krytyki zarówno środowisk politycznych, jak i dziennikarskich w Polsce i za granicą.

Źródło: twitter.com

Członków zarządu, w tym prezesa zarządu, będzie powoływać i odwoływać minister skarbu spośród osób posiadających obywatelstwo polskie, mających kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz niekaranych za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

W projekcie zapisano też, że zarządy i rady nadzorcze spółek radiofonii regionalnej działają w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian na podstawie przepisów zmienionych niniejszą ustawą. Omawiane prawo wchodzi w życie z dniem opublikowania.

Podpisany dokument jest pierwszym etapem reformy mediów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dalsza część zmian ma być wprowadzona w życie w nadchodzących miesiącach. O jej głównych założeniach pisaliśmy więcej tutaj.

O niepodpisywanie ustawy Andrzeja Dudę prosiły partie opozycyjne i podmioty międzynarodowe:

- komisarz Rady Europy,

- Francuska rada radiowo-telewizyjna,

Wśród klubów parlamentarnych zmiany w mediach popiera Paweł Kukiz i jego formacja Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Q 2016-01-07 14:48:46
    BRawo p.Prezydencie. Dość Szczucia i manipulacji!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA