REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o SN i KRS

 • Autor: PAP/JS
 • 21 grudnia 2017 18:33
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o SN i KRS Ustawy zostały podpisane w środę (20 grudnia). (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawę o Sądzie Najwyższym - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta.

Ustawy zostały podpisane w środę (20 grudnia).

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę po południu, że podjął decyzję o podpisaniu przygotowanych przez siebie: nowelizacji ustawy o KRS i ustawy o SN. Przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

Prezydent w lipcu zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS - ich projekty były autorstwa PiS - wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność. Następnie prezydent złożył w Sejmie własne projekty: nowej ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS. Później toczyły się rozmowy między przedstawicielami prezydenckiej kancelarii i reprezentantami PiS w sprawie projektów. Ostatecznie ustawy zostały uchwalone przez Sejm 8 grudnia, a w ubiegłym tygodniu bez poprawek przyjął je Senat.

Nowelizacja o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Ustawa o SN wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Antypisowy 2017-12-22 14:58:31
  Koniec DEMOKRACJI w Polsce, koniec WOLNEJ Polski!!!! Zdrajcy Narodu!!!
 • brzozowamiotła 2017-12-22 03:00:21
  Do :-): Ty zaś jesteś psem zdrajców, donosicieli na Polskę i Polaków oraz zwykłych szubrawców. Prezydent bardzo dobrze zrobił, że podpisał te słuszne ustawy właśnie w dniu kiedy UE napluła Polakom w twarz z poręki i przysługi europosłów będących na liście płacy fundacji Georga Sorosa, Adenauera i Batorego. Brukselskie śmiecie.
 • :-) 2017-12-21 23:00:58
  Adrianie, Adriannie, czy sam myśleć jesteś w stanie? Czy pozycja oraz kiesa robią z ciebie psa prezesa?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA