REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda pogratulował nowemu prezydentowi Niemiec

  • Autor: PAP/jm
  • 12 lutego 2017 18:41
Prezydent Andrzej Duda pogratulował nowemu prezydentowi Niemiec Andrzej Duda pogratulował nowemu prezydentowi Niemiec. (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• - Serdeczne gratulacje dla nowego Prezydenta RFN, Franka-Waltera Steinmeiera! - napisał na Twitterze Duda.
• Prezydent gratulacje złożył także po niemiecku.

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę (12 lutego) w Berlinie Franka-Waltera Steinmeiera na nowego prezydenta Niemiec. Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w głosowaniu 931 z 1253 obecnych elektorów.

61-letni socjaldemokrata jest dwunastym prezydentem RFN. Nowy prezydent przejmie 18 marca obowiązki po swoim poprzedniku - Joachimie Gaucku, który ze względu na wiek zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

Steinmeier był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia tego roku, szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Prezydent niemiecki pełni przede wszystkim obowiązki reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat. Jego głównym orężem są przemówienia, w których odnosi się do najważniejszych problemów krajowych i międzynarodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA