REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku rozmawiał z królem Jordanii

  • Autor: GP
  • 29 sierpnia 2016 14:25
Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku rozmawiał z królem Jordanii Andrzej Duda liczy na stopniowe budowanie dobrych relacji z Jordanią, z uwzględnieniem relacji ekonomicznych. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent w czasie wizyty w Gdańsku spotkał się z przebywającym w Polsce monarchą Jordanii. Do spotkania doszło w niedzielę (29 sierpnia).
• Politycy w trakcie rozmowy poruszyli temat współpracy gospodarczej między Polską a Jordanią.
• Król Jordanii złożył także kwiaty pod pomnikiem obrońców Westerplatte. Zrobił to, bo zbliża się 77. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

Prezydent Andrzej Duda miał okazję zamienić kilka słów z królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II. Głowa państwa bliskowschodniego przebywa w Polsce z nieoficjalną wizytą. Do spotkania doszło w Gdańsku, w niedzielę (28 sierpnia).

Rozmowa Dudy i Abdullaha poświęcona była sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, a także bilateralnej współpracy w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa między Polską, a Jordanią.

Ostatnio stosunki te są intensywnie rozwijane. Wystarczy przypomnieć wizytę szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Jordanii w maju.

W przeddzień rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Król Abdullah II złożył także wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 - Spotkanie jest potwierdzeniem dobrych relacji polsko-jordańskich. Do ostatniej rozmowy Prezydenta RP z królem Jordanii doszło w czasie zeszłorocznego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jej efektem była m.in. propozycja podjęcia dwustronnych konsultacji w dziedzinie bezpieczeństwa - pisała Kancelaria Prezydenta po spotkaniu.

Jordania współpracuje blisko z Unią Europejską, jest jednym z najważniejszych partnerów NATO. Na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 r. została zaliczona do grupy państw objętych wzmocnionym partnerstwem (wraz ze Szwecją, Finlandią, Australią i Gruzją). Siły Królestwa brały udział w natowskich operacjach w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libii. Ponadto, jako pierwsze z państw dialogu śródziemnomorskiego, Jordania wniosła swój wkład do Sił Odpowiedzi NATO.

Jordania jest jednym z kluczowych arabskich państw Biskiego Wschodu, była przez wiele lat XIX i XX wieku państwem kolonialnym pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Graniczy z Izraelem, Arabią Saudyjską, Irakiem i Syrią, co czyni z tego kraju jednego z ważniejszych partnerów w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA