REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w Izraelu: Nie dla nienawiści i antysemityzmu

  • Autor: PAP/GP
  • 17 stycznia 2017 13:24
Prezydent Andrzej Duda w Izraelu: Nie dla nienawiści i antysemityzmu Andrzej Duda będzie większa część tygodnia na Bliskim Wschodzie. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

Nigdy nie może być zgody, ani wśród polityków, ani wśród zwykłych ludzi, na nienawiść i antysemityzm – powiedział we wtorek (17 stycznia) prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

- Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści - mówił prezydent.

- To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość, mam nadzieję, na zawsze wyciągnie wnioski - dodał prezydent, gdy w towarzystwie m.in. byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa zwiedził Instytut Yad Vashem.

W cztery oczy z Reuwenem Riwlinem

Wcześniej tego dnia prezydent spotkał się z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Mówił w czasie tego spotkania o Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Polski polityk podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela.

- Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury, ale także aby widzieli i rozumieli wpływ, który Żydzi urodzeni w Polsce wnieśli później do budowy państwa Izrael - mówił Duda.

Prezydent Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela.

- Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat - podkreślił.

Mówił też o odważnym mierzeniu się z przeszłością - skomplikowaną i bolesną.

- W tej chwili nie ma dziedziny, w której nie trwałaby współpraca między naszymi dwoma państwami - podkreślił Riwlin. Zaznaczył, że kontakty Izraela z UE i Polską stanowią podwaliny izraelskiej polityki zagranicznej.

- Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi, podzielamy też wspólne wartości, wspólne cele. Ważne jest, abyśmy wypracowywali wspólne stanowisko w odniesieniu do krystalizującego się porządku międzynarodowego - oświadczył prezydent Izraela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2017-01-17 13:43:08
    "Nigdy nie może być zgody, ani wśród polityków, ani wśród zwykłych ludzi, na nienawiść i antysemityzm". I dlatego Antoni Macierewicz jest wiceprezesem PiSS i szefem ważnego resortu siłowego w Radzie Ministrów. F*ck logic!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA