REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu. Nauka i biznes priorytetem

  • Autor: aw/PAP
  • 05 czerwca 2017 13:34
Prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu. Nauka i biznes priorytetem Andrzej Duda (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

Od zwiedzania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ prezydent Andrzej Duda rozpoczął w wizytę we Wrocławiu. Prezydent weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm pt. „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”.

Podczas wizyty w EIT+ prezydentowi towarzyszy minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. W trakcie spotkania z naukowcami i przedstawicielami innowacyjnych firm przewidziane jest wystąpienia prezydenta.

Powstałe w 2007 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ dysponuje w kampusie Pracze Odrzańskie nowoczesnymi laboratoriami badawczymi o powierzchni 20 tys. m kw. W samą infrastrukturę zainwestowano tam ponad 500 mln zł, w większości pozyskanych z funduszy europejskich. Zatrudnia ponad stu naukowców, którzy zrealizowali 70 projektów badawczych. Ich efektem było m.in. 51 zgłoszeń patentowych i 15 uzyskanych patentów.

Większość udziałów w spółce miał samorząd Wrocławia, a mniejszościowe wrocławskie uczelnie. W kwietniu podpisano akt notarialny o przejęciu 100 proc. udziałów nieodpłatnie przez Skarb Państwa.

Wieczorem prezydent Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą będą uczestniczyć w gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, która odbędzie się w Operze Wrocławskiej.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich ufundowany został w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 cześć zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA