REKLAMA

Prezydent będzie wybierany przez Zgromadzenie Narodowe?

 • Autor: PAP/AT
 • 09 października 2017 06:54
Prezydent będzie wybierany przez Zgromadzenie Narodowe? Można dyskutować, czy w pewnych aspektach nie powinno być współdecydowania prezydenta i premiera - powiedział Andrzej Duda (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Osobiście bardziej przekonuje mnie system prezydencki - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w referendum ws. konstytucji można zapytać Polaków, w jaki sposób chcą by prezydent był wybierany: przez Zgromadzenie Narodowe czy w wyborach powszechnych.

Prezydent został spytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" stwierdził, że "nie widzi przesłanek do wprowadzenia systemu prezydenckiego".

"Osobiście bardziej mnie przekonuje system prezydencki. Nie znaczy to, że system parlamentarno-gabinetowy jest zły z założenia. Powiem więcej, jestem z jego funkcjonowania zadowolony (...) Gdybym jednak miał wybierać, wybrałbym system prezydencki" - odparł Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy”. "Można dyskutować, czy w pewnych aspektach nie powinno być współdecydowania prezydenta i premiera, jak doprecyzować pewne uprawnienia rządu i prezydenta, które się na siebie nakładają i prowadzą do niepotrzebnych sporów kompetencyjnych, czy w pewnych obszarach wzmocnić pozycję ustrojową prezydenta" - tłumaczył i dodał, że w referendum można zapytać Polaków, w jaki sposób chcą by prezydent był wybierany: przez Zgromadzenie Narodowe czy w wyborach powszechnych.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja

Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

"Zależy mi, żeby referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, bo to jest ważna dla Polaków data. Nigdy nie mówiłem, że referendum musi się odbyć razem z wyborami samorządowymi. Uważam, że jest dobrym pomysłem, by dać się Polakom wypowiedzieć w tej sprawie wcześniej, jeszcze zanim pojawi się gotowy projekt konstytucji przygotowany przez ekspertów" - zaznaczył.

"Złożę odpowiedni wniosek do Senatu i Senat to oceni. Na razie prowadzimy debaty w całej Polsce (...) i widać, że ludzie chcą o tym rozmawiać" - oświadczył prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Roman Kafel 2017-10-09 14:48:41
  Nie ma w Polsce instytucji Zgromadzenia Narodowego! Jesli Prezydent ma byc glowa Panstwa i szefem Rzadu musi byc wybrany w wyborach powszechnych! Tak samo jak poslowie i sedziowie! Wtedy system Prezydencki zdaje egzamin. Pan Stanislaw Michalkiewicz w swoim projkcie Konstytucji, nie rdzi sobie z pojeciem ..czy o ma byc panstwo narodowe ,czy obywatelskie, kto bedzie w jego panstwie suwerenem, i jaka bedzie pozycja narodu gosodarza, zeby mozna bylo powiedziec, ze - Polacy maja swoje Panstwo. Znam wielu obywateli polskich ,ktorzy Polakami nie sa i co najwazniejsze nie chca byc- bo czuja sie tymi kimi sa..Ukraincami, Niemcami, SLowakami etc...
 • Stach Ostróżka 2017-10-09 13:53:23
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Osobiście bardziej przekonuje mnie system prezydencki - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w referendum ws. konstytucji można zapytać Polaków, w jaki sposób chcą by prezydent był wybierany: przez Zgromadzenie Narodowe czy w wyborach powszechnych." Zapytałem o to znajomych: straganiarkę, ekspedientkę, stolarza, hydraulika, malarza (pokojowego) i zmywaczkę okien i kucharkę w "Bistro", który system byłby lepszy? Odpowiedzieli mi, że taki, w którym byłoby mniej polityków i urzędników a wielkich malwersantów i zdrajców nie proszono by na pogawędki, lecz aresztowano, szybko sądzono, konfiskowano majątki i ładowano na długie lata za kraty. Jedna osoba powiedziała: Konstytucję ma gotową St. Michalkiewicz. Wzięcie jej od niego będzie tańsze, niż referendum.
 • mzak 2017-10-09 10:28:25
  Wygląda, że potencjalne referendum, będzie miało, circa 100 pytań!? Fajnie, by się promowało: 100 pytań do suwerena. Otwartą sprawą jest, kto na takie dictum byłby w stanie odpowiedzieć. Setka, to przesada, jednak zakusy na zrzucanie odpowiedzialności przez rządzących za decyzje wątpliwe jest coraz większe.
 • Józef 2017-10-09 09:11:54
  To się nazywa "wejście od strony Zachrystii"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA