REKLAMA

Prezydent chce wyjaśnień w sprawie wyboru sędziego Trybunału

  • Autor: PAP
  • 14 kwietnia 2016 20:57
Prezydent chce wyjaśnień w sprawie wyboru sędziego Trybunału Zwróciłem się do pana marszałka Sejmu, żeby zbadał sprawę - powiedział prezydent Duda. (Fot. : ipn.gov.pl).

• Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca – tak Andrzej Duda skomentował incydent podczas głosowania nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego.
• Marszałek sejmu ma wyjaśnić, czy uchwała została na 100 proc. podjęta w sposób ważny.
• Nie ma mowy o reasumpcji głosowania – zaznaczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia w sprawie czwartkowego (14.04) głosowania nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK, podczas którego jedna z posłanek zagłosowała za kolegę z klubu Kukiz'15 Kornela Morawieckiego.

- Z całą pewnością jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca" - powiedział prezydent w czwartkowym wieczornym wywiadzie dla TVP Info, odnosząc się do przypadku "głosowania na dwie ręce".

Zaznaczył, że - zgodnie z opiniami konstytucjonalistów i prawników - nie przekreśla to ważności decyzji podjętej przez Sejm, choć jednocześnie nie wyklucza konsekwencji.

- Uchwała (ws. wyboru sędziego TK-PAP) została podjęta większością 227 głosów, ale to nie znaczy, że nie należy wyciągnąć konsekwencji - dodał.

- Zwróciłem się do pana marszałka Sejmu, żeby zbadał sprawę - powiedział prezydent. Chce, by marszałek zapoznał się m.in. z monitoringiem sali sejmowej i przedstawił stanowisko, "czy rzeczywiście ta uchwała została na 100 proc. podjęta w sposób ważny.

- Ja się zwróciłem z pisemną prośbą do pana marszałka o to, żeby się całej tej sprawie przyjrzał i udzielił mi w tej sprawie pisemnego wyjaśnienia - dodał Andrzej Duda.

Przypomniał, że nie ma mowy o reasumpcji głosowania, ponieważ wniosek w tej sprawie może zgłosić 30 posłów podczas tego samego posiedzenia Sejmu, a takiego wniosku nie złożono.
Sejm w czwartek wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan zagłosowała za kolegę z klubu Kukiz'15 Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA