REKLAMA

Prezydent Chin spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu

  • Autor: PAP/JS
  • 20 czerwca 2016 15:16
Prezydent Chin spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim oraz Stanisławem Karczewskim (fot. twitter/Stanisław Karczewski)

• Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim oraz Stanisławem Karczewskim.
• Rozmowy dotyczyły m.in. pogłębienia współpracy gospodarczej oraz rozwoju współpracy kulturalnej i naukowej.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wraz z małżonką przebywa w Polsce z oficjalną wizytą.

Spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu odbyło się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Rozmowy dotyczyły pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami, szczególnie poprzez otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, oraz rozwoju handlu i inwestycji infrastrukturalnych - poinformowano na stronie internetowej Senatu.

Według komunikatu podczas spotkania poruszono także kwestie rozwoju współpracy kulturalnej i naukowej oraz kontaktów turystycznych. "Co jest ważne w kontekście coraz bardziej praktycznego wymiaru współpracy polsko-chińskiej" - zauważono.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej spotka się w poniedziałek także z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin są kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna.

Przed południem Xi Jinping spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą; w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie plenarne delegacji obu krajów. Szefowie obu państw podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. W obecności prezydentów podpisano także szereg umów dwustronnych.

Podczas wizyty zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku (21 czerwca).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA