REKLAMA

Prezydent Chorwacji chce intensywnej współpracy gospodarczej z Polską

  • Autor: PAP/GP
  • 28 stycznia 2016 13:40
Prezydent Chorwacji chce intensywnej współpracy gospodarczej z Polską Grabar-Kitarović wyraziła nadzieję na szybkie wejście Czarnogóry do NATO. (fot.twitter.com/prezydentpl)

• Nadzieję na przeprowadzanie wspólnych polsko-chorwackich projektów, w tym gospodarczych, wyraziła w czwartek (28 stycznia) prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
• "Jestem niezwykle zadowolona, że myślimy podobnie" - powiedziała po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się w Warszawie.

Podkreśliła, że rozmowę o współpracy gospodarczej, ona i prezydent Duda będą kontynuować w czwartek (28 stycznia) podczas polsko-chorwackiego forum gospodarczego. Grabar-Kitarović dodała, że chodzi zarówno o bilateralne projekty, jak i wielostronne, w obszarze między Adriatykiem, Bałtykiem, a Morzem Czarnym.

W tym kontekście mówiła między innym o rozwoju współpracy w zakresie transportu, budowy infrastruktury kolejowej i drogowej, która jest istotna dla wzmocnienia roli chorwackich portów w transporcie towarów i usług na obszar Europy. Podkreślała również znaczenie rozwoju infrastruktury energetycznej dla stabilności politycznej, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego i wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej poszczególnych państw. W tym kontekście wspomniała o budowie terminalu LNG.

Przeczytaj o pomyśle unijnej straży granicznej.

Wyraziła nadzieję na wspólne wystąpienia na forum UE, tak w kwestiach politycznych, jak i zabiegania o zapewnienie środków na realizację konkretnych projektów, które Polska i Chorwacja chciałyby realizować.

Prezydent Chorwacji podkreślała również wagę rozwijania relacji między północą a południem obszaru środkowoeuropejskiego w kwestiach nie tylko współpracy gospodarczej, ale i bezpieczeństwa.

Oceniła, że zbliżający się szczyt NATO w Warszawie będzie bardzo ważny. Wyraziła nadzieję na szybkie wejście Czarnogóry do NATO oceniając, że pozwoli to na skonsolidowanie przestrzeni Sojuszu i wzmocnienie bezpieczeństwa. Grabar-Kitarović podkreśliła, że obowiązkiem każdego państwa jest troska o własne narodowe bezpieczeństwo, ale i praca nad zwiększeniem bezpieczeństwa w przestrzeni wspólnej.

Odnosząc się do kwestii kryzysu migracyjnego podkreśliła, że Chorwacja jest dla migrantów krajem tranzytowym, nie docelowym. Według niej trzeba działać tak, by w Unii Europejskiej zdefiniować kryteria, według których będą przyjmowani imigranci i uchodźcy, trzeba rozmawiać o kwestii zabezpieczenia takich granic jak grecko-turecka, a zarazem pamiętać o kwestiach humanitarnych.

- Musimy działać wspólnie, by problemy wyjaśniać tam, gdzie one powstają - stwierdziła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA