REKLAMA

Prezydent Chorwacji kontynuuje wizytę w Polsce. Jutro rozmowy z Andrzejem Dudą

  • Autor: PAP/GP
  • 27 stycznia 2016 18:26
Prezydent Chorwacji kontynuuje wizytę w Polsce. Jutro rozmowy z Andrzejem Dudą W czwartek po południu prezydent Chorwacji złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. (fot. twitter.com)

• O zacieśnianiu współpracy infrastrukturalnej i politycznej w ramach koncepcji międzymorza, bezpieczeństwie regionu i kryzysie migracyjnym w czwartek (28 stycznia) będą rozmawiać prezydent Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.
• Spotkanie odbędzie się w Warszawie.

Prezydent Chorwacji w środę (27 stycznia) wzięła udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia b. niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz. W czwartek chorwacka prezydent z małżonkiem rozpoczyna dwudniową oficjalną wizytę w Polsce.

Przeczytaj o obchodach w Oświęcimiu.

Ceremonia oficjalnego powitania odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Najpierw zaplanowano spotkanie par prezydenckich. Następnie prezydent Duda i chorwacka prezydent odbędą rozmowy w "cztery oczy". Przewidziano także plenarne rozmowy delegacji oraz wypowiedzi prezydentów dla mediów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że będzie to czwarte spotkanie prezydenta Dudy i prezydent Chorwacji.

- Kontakt jest intensywny, gdyż oboje - i prezydent Duda, i prezydent Chorwacji - podzielają wizję pogłębionej współpracy państw Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku - powiedział Szczerski. Politycy spotkali się w Krynicy i Krakowie, a także przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku i na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej.

Szczerski zaznaczył, że ta współpraca ma mieć charakter bardzo konkretnych, wspólnych przedsięwzięć w dziedzinach: bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej i informacyjnej, ochrony środowiska.

- Chodzi o to, by po obecnej perspektywie (budżetowej) Unii Europejskiej region środkowej Europy wyszedł połączony, zjednoczony infrastrukturalnie, nie tylko politycznie - powiedział prezydencki minister. Dodał, że rozmowy z Chorwacją dotyczą głównie tego, jak zbudować realne więzi, które połączyłyby obszar międzymorza.

Oprócz tego zagadnienia Szczerski jako temat rozmów prezydentów wymienił lipcowy szczyt NATO w Warszawie i politykę europejską dotycząca kryzysu imigracyjnego. Prezydencki minister uważa, że Polska i Chorwacja jako kraje zewnętrzne europejskie mają ważną rolę do odegrania w sprawie ochrony granic. Podkreślił, że zewnętrzne granice muszą zostać wzmocnione, by utrzymać wewnętrzną swobodę przemieszczania się.

W czwartek po południu prezydent Chorwacji złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent Duda i prezydent Chorwacji wezmą także udział w otwarciu Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego.

Prezydent Grabar-Kitarović spotka się także z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć chorwackich gości.

W piątek prezydent Grabar-Kitarović wygłosi wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA