REKLAMA

Prezydent czeka na eksperyzę w sprawie reparacji wojennych

  • Autor: PAP/AT
  • 20 marca 2018 10:49
Prezydent czeka na eksperyzę w sprawie reparacji wojennych Strona niemiecka ma pełną świadomość, że sprawa reparacji w Polsce funkcjonuje - powiedział Krzysztof Łapiński (fot.shutterstock)

Sprawa reparacji jest o tyle ważna, że stoi na agendach rozmów politycznych i strona niemiecka ma pełną świadomość, że w Polsce, czy w relacjach polsko-niemieckich ona funkcjonuje i będzie funkcjonować - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

  • Niemiecka strona ma pełną świadomość, że kwestia reparacji funkcjonuje w relacjach polsko-niemieckich, ale musi być zachowany pewien porządek - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
  • Podkreślił, że prezydent czeka na ekspertyzę rządu w tej sprawie.
  • Dopytywany, czy na spotkaniu kanclerz Merkel odniosła się do kwestii reparacji, Łapiński podkreślił, że jest to kwestia, którą chciałby "zachować spokojnie na odpowiedni moment".

W poniedziałek (19 marca) w Warszawie z oficjalną wizytą przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel. To druga - po Francji - wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania w ubiegłą środę (14 marca) przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec. Merkel spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Pytany w internetowym programie "Tłit WP" o to, czy w czasie któregoś z tych spotkań poruszono kwestię reparacji, Łapiński odparł, że "kwestia reparacji jest stawiana w dyskursie publicznym". Jak przypomniał, pojawiła się ona już m.in. w rozmowie polskiego prezydenta z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

"Ale też czekamy na to - w sensie prezydent czeka, czy kancelaria prezydenta - czekamy też na pewne stanowisko rządu" - podkreślił.

Czytaj też: Andrzej Duda rozmawiał z Angelą Merkel

"Ta sprawa jest o tyle ważna, że ona stoi na agendach rozmów politycznych i strona niemiecka ma pełną świadomość, że ta sprawa w Polsce, czy w relacjach polsko-niemieckich funkcjonuje i będzie funkcjonować" - stwierdził rzecznik prezydenta. "Najpierw musi być pewien porządek zachowany: stanowisko rządu, ekspertyzy, analizy, żeby być uzbrojonym w pewne narzędzia prawne i inne" - zaznaczył.

Dopytywany, czy na poniedziałkowym spotkaniu kanclerz Merkel odniosła się do kwestii reparacji, Łapiński podkreślił, że jest to kwestia, którą chciałby "zachować spokojnie na odpowiedni moment".

Szef parlamentarnego zespołu ds. wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec Arkadiusz Mularczyk (PiS) ocenił w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że kwestia reparacji wojennych to jeden z tematów, które powinny być "systematycznie i systemowo" podnoszone w relacjach polsko-niemieckich. "Uważam, że problem reparacji jest jednym z tych ważnych problemów w relacjach polsko-niemieckich, które powinny być zasygnalizowane podczas pierwszej oficjalnej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie, choć na konkretne i rzeczowe rozmowy przyjdzie jeszcze czas" - powiedział w wywiadzie Mularczyk.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej powołano z inicjatywy PiS pod koniec września 2017 r. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA