REKLAMA

Prezydent Donald Trump przyjedzie do Polski. Kiedy termin wizyty?

  • Autor: PAP/MIW
  • 28 maja 2017 11:49
 Prezydent Donald Trump przyjedzie do Polski. Kiedy termin wizyty? Andrzej Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Donaldem Trumpem. (fot. Adam Hrechorowicz / KPRP)

Dojdzie do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, to jest kwestia związana z kalendarzem prezydenta Stanów Zjednoczonych - powiedział w niedzielę (28.05) rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński.

• - To nie jest tak, że o takiej wizycie możemy mówić w jakichś procentach. Zaproszenie zostało złożone, ono zostało przyjęte. Do tej wizyty dojdzie - mówi rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

• Łapiński zwrócił uwagę, że podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent Duda odbył także spotkania bilateralne m.in. z prezydentem Francji z premier Wielkiej Brytanii.

• Obaj prezydenci (Duda i Trump - przyp. red.) w wielu kwestiach jeśli chodzi o politykę międzynarodową, mają podobne zdanie - zaznaczył Łapiński.

 

Łapiński był pytany o sprawę w niedzielę w Radiu ZET. Jak wyjaśnił prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to "dłuższe spotkanie".

- Odbyło się spotkanie szefów i rządów państw natowskich. Tam prezydent Trump chwalił te państwa, w tym Polskę, które wydają 2 proc. PKB na swoją obronność. Wytknął pozostałym 23, że tego nie spełniają - zaznaczył rzecznik prezydenta.

Jego zdaniem polscy przedstawiciele w Brukseli mogli chodzić z podniesioną głową.

- A złośliwcom powiem, że także z podniesionymi kciukami - mówił Łapiński.

Łapiński zwrócił uwagę, że prezydent Duda odbył także spotkania bilateralne m.in. z prezydentem Francji z premier Wielkiej Brytanii.

- Oraz wiele spotkań takich, jakie przy tego rodzaju szczytach, jak ktoś był to wie, się odbywają w tzw. kuluarach - podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w sobotnim (27.05) wywiadzie dla portalu wPolityce pytany, czy w czasie rozmowy z amerykańskim prezydentem, udało się uściślić datę wizyty prezydenta Dudy w USA lub prezydenta Trumpa w Polsce, oświadczył, że Donald Trump "powiedział wyraźnie, że chce przyjechać do Polski".

- To jest dla nas ważne, bo teraz możemy pracować nad kwestią kalendarzową. Rozumiemy oczywiście ograniczenia. Ale mamy jasną deklarację i możemy powoływać się na jego wolę - podkreślił.

- Zresztą w tej rozmowie było widać, że obaj prezydenci w wielu kwestiach jeśli chodzi o politykę międzynarodową, mają podobne zdanie. Prezydent Trump jest bardzo świadomy swoich celów politycznych. W czasie wystąpień prezydentów widać było, że to co mówił nasz prezydent jest bardzo zbieżne z tym co mówiła delegacja amerykańska. O tym, że Polska dokłada się do Sojuszu. I w kwestii pieniędzy i aktywności. Bo jesteśmy i w Iraku, i w Kuwejcie, i w Rumunii, i na Łotwie, i w Afganistanie - powiedział Szczerski.

W czwartek (25.05) w Brukseli po raz pierwszy na spotkaniu przywódców państw członkowskich NATO wziął udział prezydent USA Donald Trump. Amerykański przywódca przed objęciem stanowiska krytykował państwa, które nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB podając nawet w wątpliwość ich obronę przez USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA