REKLAMA

Prezydent Duda będzie tworzył zespół ds. Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 21 grudnia 2015 09:44
Prezydent Duda będzie tworzył zespół ds. Trybunału Konstytucyjnego Prezydent: Chciałbym do dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych (fot. E.Radzikowska-Białobrzewska, prezydent.pl)

Minister prezydencki Andrzej Dera w wystąpieniu publicznym potwierdza, że zamiar prezydenta Dudy konsultowania propozycji, w oparciu o które ma powstać nowa regulacja prawna Trybunału Konstytucyjnego, jest aktualny.

- Zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania zespołu dotyczącego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego jest aktualna - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Wyraził nadzieję, że dyskusja pod auspicjami prezydenta ruszy w przyszłym roku.

Prezydencki minister podkreślił, że złożenie przez PiS projektu nowelizacji ustawy o TK nie ma wpływu na decyzję prezydenta o powołaniu zespołu w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

- Decyzje parlamentu są autonomiczne, prezydent w żaden sposób nie chce wpływać na to, do czego jest uprawniony polski Sejm - zaznaczył.

- Prezydent zapowiedział powołanie przy Narodowej Radzie Rozwoju zespołu, który miałby zająć się przygotowaniem rozwiązań ustrojowych dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i ta deklaracja jest cały czas aktualna - dodał.

Dera powiedział, że prezydent chciałby wprowadzenia takich rozwiązań strategicznych, żeby konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego już się nie powtórzył.

- Żeby przyjąć takie rozwiązania legislacyjne, które w przyszłości nie będą doprowadzały do tego, z czym mieliśmy obecnie do czynienia - dodał.

Jak wyjaśnił, między innymi chodzi o to, żeby ustawowo zagwarantować kwestie wyboru sędziów, żeby był pluralizm polityczny; (trzeba) zastanowić się, w jaki sposób wybierać sędziów.

- To bardzo ważna i potrzebna dyskusja, która - mam nadzieję - w przyszłym roku się rozpocznie i pod auspicjami prezydenta będzie przygotowywana - powiedział prezydencki minister.

W wygłoszonym na początku grudnia telewizyjnym orędziu prezydent Andrzej Duda poinformował, że w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierza powołać zespół, który zajmie się wypracowaniem zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego.

- Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty - oświadczył Duda.

W ostatni wtorek wieczorem zgłoszony został, przygotowany przez posłów PiS, projekt zmian w ustawie o TK. W czwartek Sejm po burzliwej debacie odesłał go do prac w komisji ustawodawczej. Nie uzyskały większości wnioski PO i Nowoczesnej, by odrzucić projekt w pierwszym czytaniu. Komisja ma się zająć tym projektem w poniedziałek.

W propozycji przewidziano m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA