REKLAMA

Prezydent Duda napisał list gratulacyjny do Donalda Trumpa

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 listopada 2016 11:22
Prezydent Duda napisał list gratulacyjny do Donalda Trumpa Prezydent Andrzej Duda. (fot. www.bbn.gov.pl)

• Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA, życząc mu bardzo udanej kadencji.
• Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach - napisał Duda w liście gratulacyjnym do Trumpa.

- Pragnę pogratulować Panu zwycięstwa w wyborach 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych i życzyć Panu bardzo udanej kadencji. Więzi między Rzeczpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach, u których podstawy leży wolność, tak droga Polakom, Amerykanom i mnie osobiście - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach nie tylko rozwinęliśmy liczne inicjatywy w celu wzmocnienia wzajemnych relacji, między innymi konsultacje polityczne na wysokim szczeblu, a także znacząco rozszerzyliśmy współpracę w kluczowych obszarach, takich jak: bezpieczeństwo, obronność, handel i innowacje. 

- Stosunki polsko-amerykańskie stały się ważnym filarem stabilności europejskiej i transatlantyckiej. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z faktu, że podczas tegorocznego szczytu NATO w Warszawie Stany Zjednoczone postanowiły zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, umacniając tym samym wschodnią flankę Sojuszu - napisał Duda.

Wyraził także nadzieję, że pod przywództwem Trumpa otworzą się nowe możliwości współpracy w oparciu o wzajemne zaangażowanie.

- W bardziej osobistym tonie chciałbym wyrazić wdzięczność, że w kampanii prezydenckiej znalazł Pan czas na spotkanie z polską społecznością. Amerykańscy Polacy docenili Pańskie pozytywne słowa o moim kraju, a także o roli, jaką Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali w historii Stanów Zjednoczonych - czytamy w liście.

Na zakończenie Duda gratuluje Trumpowi i życzy mu owocnej kadencji.

- Cieszę się na liczne dyskusje, jakie będziemy prowadzić zarówno w dwustronnym, jak i szerszym, międzynarodowym formacie - napisał polski prezydent.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział w środę (9.11), że prawdopodobnie do pierwszego kontaktu i rozmowy prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem dojdzie na szczycie NATO w Brukseli w przyszłym roku.

- Liczymy, że do kontaktów dojdzie. Już dziś wiadomo, że pierwszą okazją może być planowany szczyt NATO w Brukseli. Przypuszczalnie po objęciu urzędu w styczniu przez nowego amerykańskiego prezydenta będzie to jego pierwsza wizyta w Europie i na szczycie NATO dojdzie prawdopodobnie do pierwszego kontaktu i rozmowy prezydenta Polski z prezydentem USA - powiedział Szczerski.

Pytany, czy nie ma obaw dotyczących zmiany czy podważenia decyzji NATO z Warszawy, zaznaczył, że istotą, na której opiera się sojusz bezpieczeństwa, czyli NATO, jest to, że istnieją w nim zobowiązania między państwami.

- To nie jest Sojusz personalny, to nie jest unia personalna. Jego trwałość opiera się na trwałości zobowiązań sojuszniczych, niezależnie od tego, jakie osoby w kolejnych krajach Sojuszu sprawują rządy - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że po każdej zmianie politycznej można spodziewać się korekty polityki, ale nie dotyczy to istoty Sojuszu.

- Istotą sojuszu są zobowiązania między państwami do wspólnej obrony i wspólnego bezpieczeństwa. W tym sensie postanowienia Sojuszu są trwałe - podkreślił prezydencki minister.

Dodał, że polski prezydent skieruje depeszę gratulacyjną do prezydenta Trumpa, gdy obejmie on urząd. Zaznaczył, że list skierowany w środę jest listem gratulacyjnym do zwycięzcy wyborów.

Szczyt NATO odbędzie się w 2017 r. w Brukseli.

Na szczycie NATO w Warszawie na początku lipca sojusznicy zdecydowali o wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczeniu czterech batalionowych grup bojowych liczących po około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Każdy batalion będzie miał tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić Stany Zjednoczone. Ponadto w naszym regionie ma znaleźć się pancerna brygadowa grupa bojowa USA. Jak zapowiadał prezydent Barack Obama, jej dowództwo znajdzie się w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA