REKLAMA

Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań?

  • Autor: GP/PAP
  • 14 września 2016 09:42
Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań? Prezydent Andrzej Duda nie będzie mówił na najbliższym zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda w październiku będzie gościem spotkania Radu Europy (RE).
• Z informacji prasowych wynika, że Kancelaria Prezydenta poinformowała RE o zmianie charakteru wizyty polskiego prezydenta. Będzie on gościem specjalnym.
• Goście specjalni nie wygłaszają przemów w czasie spotkania, ta wiązałyby się z udzielaniem odpowiedzi na pytania.
• RE, jako ciało w skład którego wchodzi Komisja Wenecka, jest zainteresowana sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Zbliża się kolejna sesja parlamentarna Rady Europy (RE). Przedstawiciele parlamentów tej organizacji międzynarodowej spotykają się regularnie na sesjach rocznych w Strasburgu. W tym roku, na jesieni uczestniczył będzie w spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Wedle informacji "Gazety Wyborczej", Kancelaria Prezydenta ograniczyła jego wizytę do rangi "gościa specjalnego", co wiąże się z brakiem wystąpienia na forum sesji parlamentarnej.

- (Andrzej Duda - red.) przesłał do Strasburga list, że nie wystąpi. Powód? Musiałby odpowiedzieć na pytania delegatów - pisze Gazeta.

W czasie obrad i wystąpień w Strasburgu są przewidziane pytania do mówiących.

Rada Europy jest ciałem koordynującym prace Komisji Weneckiej, która bada stanowione w Polsce prawo, z uwzględnieniem w szczególności Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK). Już w zeszłym roku w czasie spotkań Rady poruszano temat prawa w Polsce.

W lipcu Thorbjoern Jagland, sekretarz generalny RE zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

- Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami.

W ostatnich dniach (12 i 13 września) przedstawiciele KW ponownie byli w Polsce.

Rada Europy to jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych w Europie. W okresie Zimnej Wojny było to kluczowe ciało budujące nić porozumienia między Wschodem a Zachodem. Powstała jeszcze w 1949 roku i skupia większość państw starego kontynentu. Wyjątkiem jest Białoruś.

Sesja Rady Europy potrwa między 10 a 14 października br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • fiksa 2016-09-15 10:57:15
    Nie chce pytań , bo już mu się kłamstwa pomieszały !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA