REKLAMA

Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań?

 • Autor: GP/PAP
 • 14 września 2016 09:42
Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań? Prezydent Andrzej Duda nie będzie mówił na najbliższym zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda w październiku będzie gościem spotkania Radu Europy (RE).
• Z informacji prasowych wynika, że Kancelaria Prezydenta poinformowała RE o zmianie charakteru wizyty polskiego prezydenta. Będzie on gościem specjalnym.
• Goście specjalni nie wygłaszają przemów w czasie spotkania, ta wiązałyby się z udzielaniem odpowiedzi na pytania.
• RE, jako ciało w skład którego wchodzi Komisja Wenecka, jest zainteresowana sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Zbliża się kolejna sesja parlamentarna Rady Europy (RE). Przedstawiciele parlamentów tej organizacji międzynarodowej spotykają się regularnie na sesjach rocznych w Strasburgu. W tym roku, na jesieni uczestniczył będzie w spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Wedle informacji "Gazety Wyborczej", Kancelaria Prezydenta ograniczyła jego wizytę do rangi "gościa specjalnego", co wiąże się z brakiem wystąpienia na forum sesji parlamentarnej.

- (Andrzej Duda - red.) przesłał do Strasburga list, że nie wystąpi. Powód? Musiałby odpowiedzieć na pytania delegatów - pisze Gazeta.

W czasie obrad i wystąpień w Strasburgu są przewidziane pytania do mówiących.

Rada Europy jest ciałem koordynującym prace Komisji Weneckiej, która bada stanowione w Polsce prawo, z uwzględnieniem w szczególności Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK). Już w zeszłym roku w czasie spotkań Rady poruszano temat prawa w Polsce.

W lipcu Thorbjoern Jagland, sekretarz generalny RE zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

- Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami.

W ostatnich dniach (12 i 13 września) przedstawiciele KW ponownie byli w Polsce.

Rada Europy to jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych w Europie. W okresie Zimnej Wojny było to kluczowe ciało budujące nić porozumienia między Wschodem a Zachodem. Powstała jeszcze w 1949 roku i skupia większość państw starego kontynentu. Wyjątkiem jest Białoruś.

Sesja Rady Europy potrwa między 10 a 14 października br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • fiksa 2016-09-15 10:57:15
  Nie chce pytań , bo już mu się kłamstwa pomieszały !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA