REKLAMA

Prezydent Duda: nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości

  • Autor: pt/pap
  • 24 maja 2016 11:29
Prezydent Duda: nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości Pamiątkowe zdjęcie z członkami norweskiej Rodziny Królewskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych - oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo.

"Polacy dobrze rozumieją prawdziwą wartość pokoju. Rozumieją też jednak, że wolność i godność ludzka jest bezcenna. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że "podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych".

Jak zaznaczył, "ta zasada musi być respektowana; bez względu na siłę militarną czy bogactwo ekonomiczne poszczególnych państw".

"Sprzeciwiamy się koncepcjom imperialnym, takim jak równowaga sił czy strefy wpływów. W ostatecznym rozrachunku prowadzą one bowiem wyłącznie do równowagi strachu, albo do stanu, w którym pokój jednych zapewniany jest kosztem drugich" - oświadczył prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA