REKLAMA

Prezydent Duda odniesie się do problemów wokół sprawy nowych sędziów TK

  • Autor: PAP/em
  • 30 listopada 2015 18:11
Prezydent Duda odniesie się do problemów wokół sprawy nowych sędziów TK Andrzej Duda (fot. sejm.gov.pl)

Prezydencki minister Andrzej Dera zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Dera był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy w Sejmie o to, jakie działania i kiedy podejmie prezydent - który wrócił w piątek z wizyty w Chinach - w sprawie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

"Pan prezydent po zapoznaniu się z analizą opinii prawnych podejmie stosowną decyzję, to nastąpi wkrótce" - poinformował Dera.

Jak mówił jest "kilka problemów". "Jest problem konstytucyjności ustawy uchwalonej przez Platformę Obywatelską (ustawy o TK z czerwca 2015 r.), jest problem ustawy dotyczącej Trybunału - uchwalonej przez PiS, przez większość w parlamencie (nowelizacji z listopada). Jest problem uchwały (Sejmu), którą zostali wybrani sędziowie (z października 2015 r.) i jest problem uchwał (Sejmu, z ubiegłego tygodnia), przy których ta wcześniejsza uchwała straciła moc" - wyliczał.

Prezydent potrzebuje czasu

Dera powiedział, że prezydent "do tych wszystkich problemów ustosunkuje się w bardzo krótkim czasie". "Myślę, że dzisiejszy dzień trzeba zostawić panu prezydentowi, by się dogłębnie zapoznał, bo to są sprawy bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa i dlatego wymagany jest nie pośpiech, ale precyzja i dokładność" - dodał prezydencki minister.

Nie chciał zdradzić dziennikarzom, jaka jest jego własna opinia w tej sprawie, podkreślił, że jako osoba reprezentująca prezydenta nie chce uprzedzać jego wypowiedzi.

Dera podkreślił, że prezydent wypowie się "w bardzo krótkim czasie, bo sytuacja musi być jasna i w interesie ładu konstytucyjnego jest to, żeby to wszystko działo się w odpowiednim czasie, w odpowiedniej sekwencji czasowej". "Dlatego mówię o krótkim czasie, który ma na prezydent, by opublikować, podać do publicznej opinii swoją decyzję" - dodał.

Trwa analiza opinii prawników

Pytany, z czyimi analizami zapoznaje się w tej chwili prezydent, Dera odparł, że chodzi o "prawników, którzy pisali na zlecenie Kancelarii i nie tylko na zlecenie kancelarii, wypowiadali się w tej kwestii". Dopytywany podkreślił, że nie będzie komentarza do opinii Prokuratora Generalnego dotyczącej ustawy o TK. "Pan prezydent nie jest uprawniony do posługiwania się tą opinią, znamy ją tylko z mediów" - zaznaczył.

"Natomiast są opinie przygotowane dla pana prezydenta, konkretne osoby z imienia i nazwiska takie ekspertyzy przygotowały" - dodał Dera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA