REKLAMA

Prezydent Duda: pamiętam o Polakach mieszkających poza granicami

  • Autor: PAP/AS
  • 17 kwietnia 2016 20:49
Prezydent Duda: pamiętam o Polakach mieszkających poza granicami Wizyta Prezydenta RP w polskiej Ambasadzie w Sofii i spotkanie z działaczką polonijną i skrzypaczką Anną Nikołow, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w ambasadzie RP w Sofii wręczył odznaczenia za działalność polonijną. Zapewnił, że pamięta o Polakach mieszkających poza granicami kraju i zadeklarował gotowość wspierania polskich przedsiębiorców w Bułgarii.

Prezydent odznaczył sześć osób za wybitne zasługi na rzecz Polonii i promowanie polskiej kultury, w tym działaczkę polonijną i skrzypaczkę Annę Nikołow, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Gratulując odznaczonym, Andrzej Duda podkreślał wagę pracy na rzecz rodaków żyjących w Bułgarii, podtrzymywania polskiej kultury, na przykład przez działalność edukacyjną.

„Pamiętam o rodakach mieszkającymi poza granicami” – podkreślił, przypominając, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą, które nadzoruje minister Adam Kwiatkowski.

„Chciałbym, abyście byli państwo z nami w kontakcie” – dodał.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że spodziewana większa liczba polskich turystów w Bułgarii przyczyni się do pogłębiania wzajemnej znajomości społeczeństw obu krajów oraz że Polska okaże się atrakcyjnym kierunkiem podróży dla Bułgarów.

Andrzej Duda zapewniał, że jest gotów wspierać polskie firmy w Bułgarii. Zapowiedział, że będzie to temat jego poniedziałkowych rozmów z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem i bułgarskim premierem Bojko Borisowem.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski na niedzielnym briefingu prasowym podkreślał, że Bułgaria jest ważnym elementem budowania sojuszu i konsensusu przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

Zaznaczył, że w Bułgarii przecinają się „dwa wielkie problemy bezpieczeństwa Europy i NATO”, czyli bezpieczeństwa na Wschodzie w regionie Morza Czarnego oraz problem napływu imigrantów, zagrożenia związanego z kryzysem w Syrii.

Andrzej Duda w Sofii ma rozmawiać także m.in. o współpracy wojskowej, kryzysie ukraińskim, kwestiach energetycznych oraz współpracy regionu ABC (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego).

Szczerski zaznaczył, że to pierwsza od trzynastu lat wizyta polskiego prezydenta w Bułgarii.

W poniedziałek na placu św. Aleksandra Newskiego polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Obaj prezydenci przeprowadzą rozmowę w cztery oczy, następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie - order Stara Płanina ze wstęgą.

Andrzej Duda spotka się także z bułgarskim premierem Bojko Borisowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • życzliwy 2016-04-18 07:31:41
    Za kilka lat sam Andrzej Duda będzie musiał uciekać z kraju przed Trybunałem Stanu za łamanie Konstytucji RP, nie przestrzegania prawa wpisując się w narracje PiS paraliżowania Trybunału Konstytucyjnego. Przyzwyczajaj się Andrzeju wykorzystaj czas, zabezpiecz się finansowo np. w rajach podatkowych itp.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA