REKLAMA

Prezydent Duda spotkał się w Norwegii ze skandynawską Polonią

  • Autor: PAP/GP
  • 23 maja 2016 08:10
Prezydent Duda spotkał się w Norwegii ze skandynawską Polonią Andrzej Duda z małżonką. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Chciałbym, abyście odwiedzając Polskę czuli się w niej jak u siebie - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Oslo z norweską Polonią.
• Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.

Prezydent z pierwszą damą przylecieli do Norwegii w niedzielę (22 maja) po południu. W poniedziałek (23 maja)ceremonią powitania Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez króla Norwegii Haralda V i królową Norwegii Sonję przed Pałacem Królewskim w Oslo rozpocznie się oficjalna część wizyty.

W niedzielę po południu, tuż po przylocie, prezydent i pierwsza dama spotkali się w polskiej ambasadzie w Oslo z Polonią. Andrzej Duda podkreślił, że składa wizytę w Norwegii, by nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim. Jak mówił, podczas wizyty spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg.

- Będziemy rozmawiali o przyszłej współpracy w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej, nowych technologii; o tym wszystkim, co jest ważne dla rozwoju współczesnej gospodarki i bezpieczeństwa - mówił prezydent.

Prezydent podziękował Polonii za prowadzenie polskich szkół i uczenie młodzieży języka polskiego.Obiecuję, że będę rozmawiał z władzami norweskimi także o tym, żeby ułatwić możliwości nauczania języka polskiego tutaj w Norwegii - powiedział.

Prezydent Duda w towarzystwie osób zebranych w Ambasadzie RP w Oslo, źródło: twitter.com/prezydentpl

Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt ustawy, która - jak mówił - zrównuje status uczniów szkół polskich poza granicami kraju ze statusem uczniów w Polsce, m.in. przyznając im prawo do legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżki na przejazdy środkami transportu publicznego w Polsce.

- Wierzę, że Polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę. Może to nie jest wiele (złożony w Sejmie projekt), ale to pewien symbol tego, że kiedy przyjeżdżacie do Polski, to jesteście także u siebie. Chciałbym, abyście to czuli - podkreślił Andrzej Duda. Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi nauczycieli polonijnych.

Andrzej Duda zaznaczył, że dowiedział się o powstaniu związku zawodowego Solidarność w Norwegii.

- Niech to będzie swoisty oddział naszej Solidarności, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego pierwszego w krajach komunistycznych, dzięki któremu komuna została pokonana, bo był wielkim ruchem społecznym, ruchem robotniczym i dbał o prawa pracowników i dba nadal - mówił.

Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe w czasie wizyty w Norwegii, źródło: twitter.com/prezydentpl

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Ordery przyznano za wybitne zasługi na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Elżbieta Borgso. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Bogdan Kulas, Hanna Matras-Sand oraz Grażyna Zagierska.

Prezydent przyznał też Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej obywatelowi Norwegii Haraldowi Lydersenowi; odbierze on odznaczenie w poniedziałek z rąk ambasadora Polski w Królestwie Norwegii Stefana Czmura.

Jak mówił prezydent, według statystyk w Norwegii przebywa obecnie ok. 100 tys. zarejestrowanych obywateli polskich; szacunki nieoficjalne wskazują nawet na 120 tys.

Prezydent Andrzej Duda podczas czterodniowej wizyty w Norwegii spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim. Ponadto odwiedzi groby polskich żołnierzy, jeńców wojennych i cywilnych ofiar wojny w Hakvik i złoży tam kwiaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA