REKLAMA

Prezydent Duda spotkał się z sekretarzem Rady Europy

  • Autor: bad/PAP
  • 04 kwietnia 2016 19:35
Prezydent Duda spotkał się z sekretarzem Rady Europy Jagland swoją wizytę w Warszawie rozpoczął w poniedziałek rano. Fot. twitter/Kancelaria Prezydenta

• Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem spotkał się z sekretarzem Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem.
• Wizyta w Warszawie i rozmowy Jaglanda z polskimi władzami mają związek m.in. z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.
• Na spotkanie z prezydentem sekretarz RE przyjechał po rozmowie z premier Beatą Szydło.

Na konferencji prasowej, która odbyła się po serii wcześniejszych rozmów a przed spotkaniami z prezydentem i szefową rządu Jagland, pytany o oczekiwania wobec tych spotkań i o to, czy będzie nakłaniał premier do publikacji wyroku, a prezydenta - do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, powiedział, że oczekuje "prawdziwego dialogu opartego na opinii Komisji Weneckiej starając się jednocześnie uwzględnić opinię tych stron, które nie uczestniczą w dialogu".

"Liczę na dobrą dyskusję, dobrą wymianę zdań i znajdziemy rozwiązania" - mówił. Jagland podkreślał, że podczas prowadzonych w Warszawie rozmów - podobnie jak Komisja Wenecka - wezwał parlament do znalezienia kompromisowego rozwiązania ws TK.

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Czytaj też: Premier spotkała się z sekretarzem generalnym Rady Europy

Sekretarz generalny RE interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

We wtorek rano Jagland rozmawiać będzie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jagland ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA