REKLAMA

Prezydent Duda: Uczestnictwo w RB ONZ wzmocni pozycję Polski w ramach UE

  • Autor: aw/pap
  • 16 września 2016 11:48
Prezydent Duda: Uczestnictwo w RB ONZ wzmocni pozycję Polski w ramach UE Prezydent Andrzej Duda i minister MSZ na konferencji o kampanii promującej Polskę jako kandydata na niestałego członka RB ONZ (fot.twitter)

• Dwuletnie uczestnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wzmocni pozycję naszego kraju w ramach Unii Europejskiej - ocenił prezydent Andrzej Duda.
• Polska stara się o niestałe uczestnictwo w RB ONZ w latach 2018-2019.

Duda podkreślił, że członkostwo w RB ONZ jest ważne ze względu na to, że Rada Bezpieczeństwa jest najważniejszym i najbardziej decyzyjnym ciałem ONZ, a ONZ - jak zaznaczył - najważniejszą organizacją, która dba o pokój i bezpieczeństwo.

"To państwo, które zasiada w RB, ma zawsze w czasie tej kadencji swojej okres przewodnictwa, okres przewodnictwa oznacza, że można skutecznie wychodzić z własną agendą, tzn. z tymi tematami, które dane państwo chce na forum RB ONZ przedyskutować" - mówił Duda.

Wyraził przekonanie, że zasiadanie w RB ONZ także istotnie wzmocni pozycję Polski w ramach UE, która - jak zaznaczył - boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami, o których mówi się dzisiaj również w ramach ONZ - są to problemy związane z bezpieczeństwem, dotyczące zagrożenia terrorystycznego.

"Jesteśmy członkiem koalicji przeciwko ISIS, a więc walczymy ze światowym terroryzmem, nasi żołnierze mają związane z tym misje. Jesteśmy gotowi i podnieśliśmy na powrót kwestię naszego uczestnictwa w wojskowych misjach pokojowych ONZ, tak że wychodzimy z pełną otwartością" - mówił prezydent.

Wyraził również nadzieję, że starania te zostaną docenione, a kandydatura Polski zaakceptowana przez państwa ONZ. Przypomniał także, że aby członkostwo Polski zostało zaakceptowane, 2/3 państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury. Duda zaznaczył, że nie może ujawnić, ile państw poparło już kandydaturę, to - jak mówił - jest kwestia taktyki w staraniach o uzyskanie niestałego członkostwa Polski w RB ONZ. Stwierdził jedynie, że już "duża grupa państw" udzieliła już poparcia na piśmie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA