REKLAMA

Prezydent Duda zakończył wizytę na Ukrainie

  • Autor: PAP/GP
  • 16 grudnia 2015 07:52
Prezydent Duda zakończył wizytę na Ukrainie Prezydent: Polska przyczyni się do wzmocnienia mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera. (fot. A.Hrechorowicz, prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda zakończył oficjalną wizytę na Ukrainie i we wtorek późnym wieczorem powrócił do Warszawy. W Kijowie spotkał się z najważniejszymi ukraińskimi politykami: prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Po spotkaniu z prezydentem Poroszenką Andrzej Duda zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie.

Polski prezydent powiedział, że jest to istotne z punktu widzenia nie tylko relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w wymiarze globalnym i bezpieczeństwa w naszej części świata.

Priorytetowe relacje gospodarcze

Po rozmowie z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem Duda podkreślił wagę współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że wraz z reformami oraz dzięki walce z korupcją znikną na Ukrainie beriery, na które dzisiaj narzekają polscy przedsiębiorcy.

Na zakończenie dwudniowej wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się mieszkającymi w tym kraju Polakami, którym podziękował za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.

Pamięć o Kresach jest nadal żywa

Polski ambasador na Ukrainie Henryk Litwin podkreślił, że jest to najprawdopodobniej najbardziej liczne spotkanie Polaków Ukrainy z prezydentem Polski od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Przybyło na nie około pół tysiąca osób z różnych regionów tego państwa.

- Jestem wzruszony, gdyż spotkać się z Polakami, którzy żyją na Ukrainie i których rodziny przetrwały trudną próbę czasu, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje, to dla prezydenta Rzeczpospolitej wielki honor i wzruszenie. Dziękuję wam za tę obecność - oświadczył Duda.

Szef państwa przypomniał, że według oficjalnych danych na Ukrainie mieszka ponad 144 tysiące osób narodowości polskiej. Ocenił, że przez wiele lat ludzie ci żyli w odczuciu oddalenia od swej ojczyzny.

Troska o Polaków, gdziekolwiek są

Prezydent Duda wymienił najważniejsze problemy, o rozwiązanie których polska społeczność Ukrainy apeluje w pierwszej kolejności. Chodzi przede wszystkim o zwrot należących do niej wcześniej świątyń.

- Mówiłem m.in. o trzech polskich kościołach: o kościele św. Mikołaja w Kijowie, kościele Marii Magdaleny we Lwowie oraz kościele w Białej Cerkwi, prosząc o kroki, które umożliwią naszym wspólnotom katolickim odzyskanie tych świątyń - powiedział, co wywołało głośny aplauz zgromadzonych.

Szef państwa zwrócił też uwagę na relacje między Polską i Ukrainą w świetle konfliktów, do których dochodziło w przeszłości. Podkreślił, że pytania dotyczące czasów minionych wymagają szczerej rozmowy.

Duda zadeklarował, że Polska przyczyni się do wzmocnienia instytucji jej mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera.

- Dla mnie jest to element silnej Polski - powiedział Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA