REKLAMA

Prezydent Duda zaprasza szefów klubów na spotkanie ws. TK

  • Autor: PAP/em
  • 30 listopada 2015 19:44
Prezydent Duda zaprasza szefów klubów na spotkanie ws. TK Andrzej Duda (fot.facebook.com/andrzejduda)

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało, że prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera zapewnił, że prezydent Duda "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W środę, 2 grudnia, rozpocząć ma się posiedzenie, na którym Sejm ma ponownie zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ubiegłym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji, nie miał mocy prawnej.

Trzej sędziowie zostali wybrani w październiku w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu.

Prezydent dotąd nie odebrał przysięgi od pięciu wybranych w październiki sędziów, co jest konieczne, by mogli orzekać.

W czwartek 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • powrót porządku prawnego 2015-11-30 20:05:43
    Niezły ruch, w związku z niezaprzysiężeniem sędziów TK, wybranych przez Sejm RP poprzedniej kadencji, z uwagi przed postawieniem Prezydenta RP przed Trybunałem Stanu"zasada etyki, nie układamy się z przestępcami". Cały świat się śmieje, Andrzej Duda musiał uciekać do republiki komunistycznej niech afera i sejmie przycichnie, Polskie społeczeństwo nie jest głupsze!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA