REKLAMA

Prezydent: Korpus NATO w Szczecinie działa bardzo dynamicznie

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2016 14:29
Prezydent: Korpus NATO w Szczecinie działa bardzo dynamicznie Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Korpus działa w tej chwili bardzo dynamicznie i w pewnym sensie stał się centrum NATO na terenie Polski - prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem odwiedził kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Jak powiedział prezydent, widoczna jest znaczna intensyfikacja działań realizowanych przez korpus w ramach swojej misji i w ramach doskonalenia się do bycia jednostką w stanie wysokiej gotowości. "To oznacza praktycznie aktywność non stop dla korpusu i do tego trzeba się przygotować" - podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że korpus składa się w tej chwili z żołnierzy 25 państw, z których każde ma własny system dowodzenia, co wymaga ujednolicenia i koordynacji "tak, aby ci żołnierze umieli ze sobą bardzo dobrze współdziałać i dowodzić jednostkami z różnych krajów, które będą działały w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach VJTF (połączone siły zadaniowe wysokiej gotowości - red)".

"(...) Tutaj widać, jak bardzo intensywna praca w sensie ćwiczeń cały czas jest korpusowi potrzebna i to jest realizowane" - powiedział w poniedziałek prezydent Duda.

Ocenił, że korpus działa bardzo dynamicznie i w pewnym sensie stał się centrum NATO na terenie Polski.

Jak podkreślił Duda, jednostka bardzo dobrze funkcjonuje, świetnie wypełnia swoją rolę i jest coraz lepiej przygotowana do wykonywania zadań związanych z realizacją postanowień szczytów NATO: w Newport oraz w Warszawie. Dodał, że jednostka przygotowuje się także do koordynacji dowództwa sił szybkiego reagowania NATO.

"Jednostka przygotowuje się do tego, aby osiągnąć status jednostki wysokiej gotowości. Trwają bardzo intensywne ćwiczenia, które (...) są prowadzone praktycznie codziennie" - powiedział polski prezydent.

Prezydent Niemiec podkreślał, że "ten międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie".

"Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie" - dodał Gauck.

Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa jest ciągle zadaniem dla NATO. "Dzisiejsza wizyta pokazała mi, w jakim duchu tutaj przedstawiciele wielu państw ze sobą współpracują. Panie prezydencie, mówił pan tutaj o przyjaźni, przyjaźni, która łączy nas nie tylko kulturowo, politycznie, ale powinniśmy pokazać ją w układzie polityki bezpieczeństwa. Tutaj niewiele jest do wytykania, tu jest wiele do pochwalenia" - powiedział Gauck.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Obecnie w Korpusie reprezentowanych jest 25 państw, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA