REKLAMA

Prezydent liczy, że rząd poprze propozycje ustaw ws. SN i KRS

 • Autor: PAP/AT
 • 18 września 2017 13:26
Prezydent liczy, że rząd poprze propozycje ustaw ws. SN i KRS 24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

Prezydent Andrzej Duda oczekuje, iż parlament będzie merytorycznie pracował nad jego propozycjami. Oczywiście liczy, że jego propozycje będą poparte, ale nie w sposób bezrefleksyjny - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski o projektach ustawa o SN i KR.

• Szef gabinetu prezydenta powiedział, że trwają "ostatnie prace" nad projektami ustawami o SN i KR.

• Termin prezentacji 25 września prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS nie wydaje się zagrożony - powiedział.

• Jak dodał, prezydent nie oczekuje, że parlament będzie jego notariuszem, ale chce merytorycznej pracy nad swoimi propozycjami.

Szczerski, pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, czy prezydenckie projekty dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa są już gotowe, odparł: "Te prace trwają, one będą ukończone zgodnie z harmonogramem, który prezydent założył, który przedstawił. Termin 25 (września) nie wydaje się być terminem zagrożonym w jakikolwiek sposób".

Czytaj też: W projekcie prezydenta wybór KRS większością 3/5 głosów?

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że trwają "ostatnie prace" nad projektami ustawami o SN i KRS. "Istotą spotkań z klubami parlamentarnymi, które odbyły się w zeszłym tygodniu, było to żeby wysłuchać ich propozycji, ich wniosków, ich postulatów, ich oczekiwań" - zaznaczył.

"Prezydent każdemu z klubów powiedział bardzo wyraźnie, że te z propozycji, które uzna za interesujące, za takie, pod którymi sam mógłby się podpisać, wprowadzi jeszcze do (projektów) ustaw" - podkreślił Szczerski.

Dopytywany, czy prezydent ma "poczucie poparcia" większości parlamentarnej, odparł: "Prezydent nie oczekuje, że parlament będzie notariuszem prezydenta".

Czytaj też: Petru: Prezydent doprowadzi do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Zaznaczył, że Andrzej Duda oczekuje, iż parlament będzie "merytorycznie" pracował nad jego propozycjami. "Prezydent oczywiście liczy, że jego propozycje będą poparte, ale nie w sposób bezrefleksyjny" - wskazał Szczerski.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński dodał, że jeszcze nie wiadomo, czy prezydent sam przedstawi swoje projekty, czy zrobią to jego ministrowie.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w zeszłym tygodniu z przedstawicielami klubów sejmowych, z którymi rozmawiał o projektowanych ustawach dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Reforma sądownictwa była też jednym z tematów spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • :-) 2017-09-19 10:07:42
  Do Roman Kafel: A może by tak pójść na całość i wybierać wszystkich funkcjonariuszy państwowych? Wybieralibyśmy policjantów, nauczycieli, lekarzy, celników, agentów wywiadu, żołnierzy a drugiej fazie również panie w okienkach i pracowników zieleni miejskiej. Wtedy dopiero państwo będzie świetnie funkcjonować!
 • Roman Kafel 2017-09-18 19:43:49
  Co tu oczekiwac???? Pozwolcie Polakom wybrac Sedziow! W wyborach powszechnych....Tylko taki sposob gwarantuje niezaleznosc Sadow! Wszystko inne to udawanie Refoermacji:-)))))) zwykle oszustwo!
 • antoni antczak 2017-09-18 19:31:02
  Pan prezydent od nas ma 2 żółte kartki za to że zawetował.Nie wiemy jeszcze co ma w zanadrzu,ale jak to jest przeciw narodowi to jego koniec bliski.Jeżeli jest sterowany przez Sorosów ,Rotschildów ect to niech nie liczy na drugą kadencję.Jedyna nadzieja poprawy i naprawy państwa była po wymianie wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA