REKLAMA

Prezydent na Węgrzech. Rozmowy m.in. o polityce migracyjnej

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2016 08:03
Prezydent na Węgrzech. Rozmowy m.in. o polityce migracyjnej Prezydent spotka się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek (17 marca) trzydniową wizytę na Węgrzech.
• W piątek (18 marca) szef polskiego państwa spotka się z prezydentem Węgier Janosem Aderem, a w sobotę (19 marca) z węgierskim premierem Viktorem Orbanem.
• W oficjalnej wizycie prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

"To kontynuacja wizyt prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie oraz wizyt w krajach ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego - PAP)" - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. "Nawet jeśli kraje, jak Czechy i Węgry, same nie aspirują do tego, by na ich terytorium wzmocnić obecność NATO, to jednocześnie popierają stanowiska i starania krajów, jak Polska, które o taką obecność zabiegają" - podkreślił.

Jednym z tematów spotkań na Węgrzech będzie też budowa połączeń infrastrukturalnych między krajami Europy Środkowej, by - jak powiedział minister - tworzyć realną wspólnotę interesów.

Rozmowy poświęcone będą też polityce migracyjnej, polityce wschodniej, reformie Unii Europejskiej.

Rozmowy plenarne z udziałem prezydentów Polski i Węgier odbędą się w piątek. Tego dnia prezydent Duda spotka się też z przedstawicielami polskiego biznesu i Polonią.

W sobotę pary prezydenckie wezmą udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Prezydent spotka się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Ostatnim elementem wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • gienek1356 2016-03-18 14:00:20
    Wszystkiego naileprzego dla obu Prezydentów i aby przyjaźń miedzy naszymi narodami byla wieczna
  • giezeta80 2016-03-18 11:41:14
    Mój mąż, jako małoletni uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, został internowany na Węgrzech. Nasi "bratankowie" wszystkim internowanym "małoletniakom" zapewnili w Balaton Boglar luksusowe (jak na wojenne czasy) warunki internowania. Uczęszczali do polskiej szkoły, zdawali matury, a nawet mogli zacząć studia!!! Mój mąż, do śmierci, należał do polskiego stowarzyszenia "Boglarczycy". Jeszcze raz dziękuję w imieniu mojego męża!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA