REKLAMA

Prezydent Niemiec odwiedzi Polskę. Znamy termin

  • Autor: PAP/JS
  • 12 maja 2017 12:08
Prezydent Niemiec odwiedzi Polskę. Znamy termin Steinmeier został zaprzysiężony jako prezydent przed obu izbami niemieckiego parlamentu 22 marca (fot. PTWP)

Polityka wschodnia, przyszłość UE, relacje transatlantyckie i kwestie dwustronne to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy 19 maja podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

O wizycie prezydenta Niemiec z małżonką w Polsce poinformowała Kancelaria Prezydenta.

"Zgodnie z tradycją relacji polsko-niemieckich to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Niemiec" - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP. Dodał, że Steinmeier przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Dudy.

Podkreślił, że rozmowy prezydentów Polski i Niemiec będą dotyczyły przede wszystkim kwestii polityki międzynarodowej. "Prezydent Duda chce przedyskutować z prezydentem Steinmeierem kwestie polityki wschodniej, szczególnie konfliktu na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej, relacji transatlantyckich" - powiedział Szczerski. Jak dodał, wizyta to także okazja do pogłębionej dyskusji o relacjach dwustronnych.

Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda spotkał się ze Steinmeierem w sierpniu 2015 r. podczas oficjalnej wizyty w Berlinie, gdy Steinmeier pełnił funkcję szefa niemieckiego MSZ.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Polska i Niemcy są po roku bardzo intensywnych kontaktów związanych między innymi z obchodami 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Podkreślił, że Duda z poprzednim prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem spotkał się pięciokrotnie. "Dobrze, że ta dynamika jest podtrzymywana, o czym świadczy wizyta niemieckiej pary prezydenckiej w Polsce" - dodał.

Steinmeier został zaprzysiężony jako prezydent przed obu izbami niemieckiego parlamentu 22 marca. Steinmeier został wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego. Był wspólnym kandydatem partii chadeckich CDU/CSU i SPD, tworzących obecnie koalicję rządową. 61-letni socjaldemokrata jest 12. prezydentem RFN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA