REKLAMA

Prezydent. Ostatnie godziny głosowania na Narodowe Czytanie 2017

  • Autor: GP
  • 15 lutego 2017 13:00
Prezydent. Ostatnie godziny głosowania na Narodowe Czytanie 2017 Narodowe Czytanie odbywa się we wrześniu. (fot.:pixabay.com.domena publiczna)

• O północy w środę (15 lutego) upływa czas gałosowania na lekturę w Narodowym Czytaniu 2017. Kancelaria Prezydenta przypomina o możliwości oddania głosu przez internet.
• Póki co prowadzi z 67 proc. poparciem dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W środę (15 lutego) o północy zakończy się internetowy plebiscyt Kancelarii Prezydenta, w którym wybierana jest lektura na akcję Narodowego Czytania w tym roku. Książka, która zostanie wybrana przez internautów będzie centralnym punktem wrześniowych akcji proliterackich i proczytelniczych.

W godzinach porannych w zestawieniu, które można było zobaczyć na stronach prezydenta RP prowadziło „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego z mocnym poparciem głosujących (67 proc.). Dalej wśród propozycji „Przedwiośnie” Stanisława Żeromskiego (24 proc. głosów) i na trzeciej pozycji „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Iluzoryczne szanse na czytanie jesienią ma lektura „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Głos można oddać na stronie http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/wybierz-lekture-na-2017-rok 

źródło: prezydent.pl

Prowadząca w zestawieniu pozycja „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat wystawiony po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Wyspiański napisał dzieło w konwencji komedii romantycznej, z elementami fantastyki i mistycyzmu. Opowiada o ślubie i weselu dwóch przedstawicieli rożnych stanów i jest metaforą sytuacji narodu. Miejscem akcji jest podwarszawska wieś Bronowice.

Opisane i ubrane przez Wyspiańskiego w słowa wydarzenia były inspirowane przez prawdziwy ślub wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. To wydarzenia miało miejsce rok przed premierą dzieła w Krakowie.

Plakat promujące przedpremierowe wystawienie

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA