REKLAMA

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2016 11:38
Prezydent Palestyny Mahmud Abbas w Polsce (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się przed południem oficjalna wizyta prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa w Polsce.
• Prezydent Andrzej Duda z palestyńskim przywódcą będzie rozmawiał m.in. na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Andrzej Duda i Mahmud Abbas mają rozmawiać także o sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia - dodał minister. Zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, "opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu".

- Mahmud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku - powiedział minister Szczerski.

Czytaj też: Zalewska: Gimnazja będą miały pięć lat, by stać się szkołami podstawowymi

Po spotkaniach z polskim prezydentem i rozmowach delegacji palestyński prezydent złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA