REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN

  • Autor: PAP/JS
  • 06 lutego 2018 20:35
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN Prezydent we wtorek (6 lutego) poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie zdecydował, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Nowelizacja wprowadza do ustawy o IPN art. 55a, który stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Prezydent we wtorek (6 lutego) poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie zdecydował, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Łapiński podkreślił, że w ocenie prezydenta zapisy noweli, zwłaszcza słowa "kto publicznie i wbrew faktom (...) przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu", są precyzyjne. "Natomiast (prezydent) wskazywał, że jeśli są pewne wątpliwości, pewne uwagi, to należy je rozstrzygnąć w Trybunale Konstytucyjnym" - dodał. Łapiński podkreślił, że Trybunał jako organ autonomiczny sam zdecyduje co dalej z nowelą ustawy o IPN.

Rzecznik prezydenta pytany o skuteczność nowych przepisów, zwłaszcza wobec obywateli innych krajów, których nie dotyczą polskie przepisy karne przekonywał, że ustawa jest jednym z wielu instrumentów prawnych pozwalających na walkę z określeniami typu "polskie obozy śmierci".

"Przecież można działać na zasadzie takiej, jak działają polskie ambasady, że najpierw wysyłają sprostowania (...), a teraz jeszcze mamy kolejny argument (...) Uważam, że można wykorzystywać wiele takich narzędzi do tego, żeby walczyć z tym kłamstwem. I ta ustawa w tym aspekcie jest potrzebna" - mówił.

Łapiński przekonywał też, że nowelizacja ustawa o IPN "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom od wielu lat wielu Polaków, wielu środowisk, że trzeba walczyć o prawdę i walczyć z takimi sformułowaniami jak polskie obozy śmierci".

Rzecznik odniósł się również do oświadczenia izraelskiego MSZ, które wskazało we wtorek, że wciąż liczy na wprowadzenie "zmian i poprawek". "Prezydent podjął taką decyzję jaką podjął, bo uważał, że jest ona zgodna z polską racją stanu, natomiast druga część decyzji, to jest właśnie ta skierowanie pewnej części tej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego" - odpowiadał Łapiński. Dodał, że w Polsce prezydent nikomu nie zabroni wystąpić z inicjatywą zmieniającą przepisy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA