REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację ws. przedawnienia karalności przestępstw

  • Autor: PAP/GP
  • 12 lutego 2016 17:13
Prezydent podpisał nowelizację ws. przedawnienia karalności przestępstw Podpisana nowelizacja wydłuża do 10 lat okres przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa karnego, wydłużającą do 10 lat okresy przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Dokument Andrzej Duda podpisał 12 lutego, w piątek.

Sejm przyjął tę nowelizację w połowie stycznia, a Senat pod koniec stycznia nie wniósł poprawek do zmian.

Zgodnie z prawem, w zależności od rodzaju przestępstwa, karalność przedawnia się, gdy od jego popełnienia upłynęło od 5 do 30 lat (ten najdłuższy termin dotyczy zabójstw). Przed 1 lipca 2015 r. Kodeks karny stanowił, że jeżeli w tych okresach wszczęto postępowanie przeciwko osobie, to termin przedawnienia wydłużał się o 10 lat - gdy chodziło o zbrodnię lub występek zagrożony karą przekraczającą pięć lat więzienia, oraz o 5 lat - w pozostałych przypadkach.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Od 1 lipca 2015 r. Kodeks karny stanowi, że termin tego dodatkowego przedawnienia jest jeden - wynosi 5 lat.

Przeczytaj: Rosjanie chcą wpuścić polskich transportowców na drogi Federacji

Podpisana przez prezydenta nowelizacja zmienia tę zasadę. Wydłuża do 10 lat okres przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego - jeżeli w okresie przedawnienia karalności wszczęto postępowanie "w sprawie" (pierwotnie proponowano, by liczyć to od wszczęcia postępowania przeciwko osobie).

W pozostałych przypadkach - dotyczących głównie przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego - okres ten ma ustawać z upływem 5 lat. Nowy przepis ma być stosowany także do czynów popełnionych przed wejściem w życie tej zmiany, chyba że termin przedawnienia już upłynął.

W sejmowych pracach nad projektem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że resort uważa projekt za jeden z elementów uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości. Reprezentanci rządu mówili na posiedzeniu sejmowej komisji, że od 1 lipca do 30 października 2015 r. sądy musiały umorzyć 624 postępowania z powodu przedawnienia.

Gdy zmiana prawa karnego wchodziła 1 lipca 2015 r. w życie, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro - dziś minister sprawiedliwości - nazwał ją ukrytą amnestią dla sprawców najcięższych przestępstw.

- Dlaczego PO robi taki gest wobec przestępców, skracając aż o pięć lat możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej? - pytał wtedy Ziobro. - Myślę, że ci, którzy przeforsowali to rozwiązanie, mieli w tyle głowy jakieś konkretne sprawy, które chcieli przy okazji załatwić - mówił.

Nowelizacji bronił ówczesny wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, poseł PO Robert Kropiwnicki.

- Ministrowi Ziobrze ciężko zrozumieć, że polityka karna, którą prowadził, zbankrutowała. Jej efektem było m.in. to, iż 70 tys. ludzi oczekiwało na odbycie kary więzienia. I my ten "korek" w kolejce do więzienia zmuszeni jesteśmy teraz rozładowywać - mówił. - Cała zmiana ma służyć usprawnieniu procedury karnej, przyczyni się do tego, że procesy będą krótsze i bardziej sprawiedliwe - dodawał.

Co do przestępstw popełnionych przed wejściem w życie ustawy, będzie stosowane nowe rozwiązanie, chyba że termin przedawnienia już upłynął.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2016-02-13 13:00:26
    Do Polska się przebudziła: Putin ugrał wszystkich ,łącznie ze Stanami Zjednoczonymi.
  • Polska się przebudziła 2016-02-12 17:45:29
    Dziękujemy! Ubolewamy iż, Ustawa nie obejmie przestępstw, defraudacji olbrzymich środków finansowych sprzed 2005roku.20lat powinien być określony próg przedawnień przestępstw w postępowaniach oczywiście nie wszczętych. Powinniśmy liczyć na siebie,nie środki z Unii Europejskiej Islamiści zniszczą sojusz w Europie, NATO nie będzie walczyć z Rosją w Syrii, nie będziemy winni rozpoczęcia III wojny światowej, która się rozpoczęła, powtarzam raz kolejny historia ma to do siebie iż lubi się powtarzać, nie byłbym pewien czy w rzeczywistości II wojnę światową zainicjował dawny ZSRR.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA