REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę dot. Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2018 21:05
Prezydent podpisał ustawę dot. Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów Ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego. Prezydent zainicjował prace nad ustawą.

"W hołdzie Obywatelom Polskim - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów" - głosi preambuła ustawy.

Ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy. Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia w 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci i ukrywających się u tej rodziny Żydów. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Nasz Kościół a Żydzi 2018-03-22 16:40:09
    Lepiej gdyby to było Wielkie Święto Kościelne. Polacy wreszcie zrozumieliby, że instytucja kościelna nie jest przeciwna Żydom a wręcz ich uznaje i szanuje zwłaszcza, że Jezus Chrystus i Maryja matka jego byli Żydami których my czcimy.
  • Minister Prawdy 2018-03-21 21:39:28
    Niech jeszcze ustanowi święto Polaków ratujących demokrację, święto sprzeciwu rasizmowi i ksenofobii i święto miłości bliźniego a będziemy w roku 1984 (tym Orwellowskim).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA