REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę medialną, która utworzy RMN

  • Autor: PAP/JS
  • 28 czerwca 2016 14:21
Prezydent podpisał ustawę medialną, która utworzy RMN Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia jej ogłoszenia (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, zakłada "pomostowa" ustawa medialna, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
• Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia jej ogłoszenia.

O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z ustawą, RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat.

Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne. Jeśli któryś z nich z tego nie skorzysta - prawo do zgłoszenia kandydatów przechodzi na kolejny pod względem liczebności klub.

Ustawa zakłada, że członkostwa w RMN nie można łączyć z: pełnieniem funkcji w organie władzy wykonawczej, członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego, zatrudnieniem w administracji rządowej lub samorządowej, zatrudnieniem w Kancelarii Prezydenta RP, członkostwem w KRRiT lub zatrudnieniem w jej biurze.

Członkiem RMN nie może być osoba posiadająca udziały albo akcje spółki lub w inny sposób uczestnicząca w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym lub telewizyjnym.

Członkami Rady mogą być natomiast - według ustawy - aktywni posłowie i senatorowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-06-28 15:16:09
    Po co rada. Oddać nadzór Episkopatowi albo ojczulkowi z Torunia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA