REKLAMA

Prezydent: Polsce potrzebna jest pogłębiona wiedza obywatelska

 • Autor: PAP/AT
 • 19 marca 2018 06:42
Prezydent: Polsce potrzebna jest pogłębiona wiedza obywatelska Obecny świat jest skomplikowany i niespokojny - powiedział prezydenta (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Jakub Szymczuk)

Słyszymy opinie, że bardziej twórcza i sprawcza od polityki jest ekonomia. Ludzie są przekonywani, że mogą więcej zdziałać jako konsumenci niż jako obywatele. Że uczestnictwo w rynku jest ważniejsze niż uczestnictwo w demokracji. A przecież polityka - rozumiana jako zabieganie o dobro wspólne, jako służba publiczna - jest sferą ludzkiej podmiotowości, wpływania na otaczającą nas rzeczywistość - zaznaczył prezydent Andrzej Duda

 • Suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo jest bezcennym dobrem - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
 • Demokrację trzeba praktykować także i w ten sposób, że poznaje się jej zasady - dodał.
 • Polityka - rozumiana jako zabieganie o dobro wspólne, jako służba publiczna - jest sferą ludzkiej podmiotowości, wpływania na otaczającą nas rzeczywistość - zaznaczył.

Temat tegorocznej 59. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w której co roku biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, brzmiał "Demokracja - istota, idea, cele i ich realizacja".

"Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to nie tylko współzawodnictwo - to przede wszystkim wspaniała lekcja patriotyzmu i obywatelskości" - napisał prezydent, przekazując wyraz uznania i gratulacje organizatorom i uczestnikom konkursu.

"Demokrację trzeba praktykować także i w ten sposób, że poznaje się jej zasady. Są Państwo na pewno dumni, że Polska ma tak świetne tradycje demokratyczne - wielowiekowe dziedzictwo parlamentaryzmu, rządów prawa, politycznej unii narodów, konstytucjonalizmu. Tradycje tolerancji, pokojowego współistnienia wielu religii i kultur, poszanowania zasady pomocniczości. Mamy do czego się odwoływać w zetknięciu z wyzwaniami XXI wieku" - napisał Duda.

"Demokrację pojmujecie nie jako abstrakcyjny proces, ale jako drogę do Rzeczypospolitej silnej, sprawiedliwej i solidarnej" - zaznaczył.

Prezydent ocenił też, że Polsce potrzebna jest "gruntowna edukacja i pogłębiona wiedza obywatelska". Zauważył, że obecnie coraz więcej osób dystansuje się wobec życia publicznego. "Słyszymy opinie, że bardziej twórcza i sprawcza od polityki jest ekonomia. Ludzie są przekonywani, że mogą więcej zdziałać jako konsumenci niż jako obywatele; że uczestnictwo w rynku jest ważniejsze niż uczestnictwo w demokracji. A przecież polityka - rozumiana jako zabieganie o dobro wspólne, jako służba publiczna - jest sferą ludzkiej podmiotowości, wpływania na otaczającą nas rzeczywistość" - przekonywał Duda.

"Polska powinna być wśród aktywnych graczy na tej światowej szachownicy - tak abyśmy mieli wpływ na nasze otoczenie i na pozycję Rzeczypospolitej w przestrzeni międzynarodowej" - dodał prezydent, zaznaczając, że obecny świat jest "skomplikowany i niespokojny", choć lepszy od wcześniejszych epok.

Przypominając o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości Andrzej Duda podkreślił również, że "bezcennym dobrem dla Polaków jest suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo". "Państwo, które pozwala na realizowanie naszych kluczowych interesów narodowych oraz potrafi prowadzić twórczy dialog z innymi, które jest atrakcyjnym partnerem w kształtowaniu przyszłości" - napisał prezydent.

Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której historia sięga 1959 r., na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej organizuje obecnie Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Olimpiada jest skierowania do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Jej uczestnicy muszą się wykazać wiedzą o strukturach życia politycznego w kraju i na świecie oraz przemian społeczno-politycznych. Laureatom i finalistom przysługują ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-03-20 10:58:16
  Panie Prezydencie! Po co tyle słów? Proszę, po prostu (takie kiedyś było wolności hasło?), zacząć dawać.... (uwaga trudne słowo!!!) przykład! Mówisz Pan o "podmiotowści", a SAM wpychasz Nas na dno, przedmiotowego traktowania, wypisz wymaluj, nowej kadencji NIE-nowy Prezydent Putin. Bo to nie wiedza jest "potrzebna", a codzienna praktyka publiczna w Polsce, w tym działania Osób (Instytucji) zgodnie z przyjętymi wcześniej ustaleniami. Mamy prawo wymagać od Prezydenta aby wykonywał swoje czynności, skoro tak stanowi "PRAWO", a od Premiera aby prawomocne orzeczenia publikował, lub polemizował z nimi nie w "rynsztoku" medialnej propagandy (w tym partyjno-rządowej!), lecz w drodze określonej tymże "PRAWEM". "Demokracja - istota, idea, cele i ich realizacja"... Ktoś dobrze sfomułował hasło-temat Olimpiady... Obawiam się, że młodzi ludzie, nawet gdy osiągną w niej tzw. sukces, mają najwięcej szans na... brak urzeczywistnienia tego hasła w codziennym życiu, prywatnym i publicznym? Zakładamy się Panie Prezydencie? A tak na koniec, "międzynarodowa" prośba do Pana: proszę nie ubliżać obecnemu światu... To, że Pan może tego świata nie rozumieć, to można zrozumieć, ale postrzegać ten świat jako "skomplikowany i niespokojny" to doprawdy, duży nietakt z Pana strony. Rozumiem jednak, że co innego młodzieży bałamucić "wielkimi" słowami, a co innego "poniżać" aspiracje własnego Kraju, własnych obywateli, na mniejszych lub większych" salonach tego "światowego" forum. A Konstytucję, Pan zostaw
 • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-19 18:48:57
  Zanim uwagi, najpierw cytata z wypowiedzi PAD: "Suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo jest bezcennym dobrem - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Polsce potrzebna jest pogłębiona wiedza obywatelska" Pan Prezydent "słusznie prawi". Wiedzę tę należy w pierwszym rzędzie doprowadzić do świadomości współczesnych polityków, ponieważ z ich wypowiedzi bowiem wynika, iż nie wiedzą, że przyjmując Traktaty Lizbońskie i na ich podstawie uznając pierwszeństwo prawa unijnego nad prawem międzynarodowym, staliśmy się eo ipso niesuwerenną prowincją U E, której Sejm i Senat ograniczają się do nadawania polskiej formy prawnej unijnym wytycznym, a projekty ustaw krajowych muszą podporządkować prawu unijnemu. Natomiast 100 rocznicę odzyskania niepodległości po rozbiorach będziemy mogli wykorzystać tylko do tęsknych wspomnień do historycznej rzeczywistości, która była, lecz minęła.
 • WoWa 2018-03-19 14:15:54
  Panie Prezydencie przecież opcji, którą Pan reprezentuje nie są potrzebni światli Obywatele - wręcz przeciwnie. Jeżeli namawia Pan do praktykowania Demokracji, którą właśnie naocznie widzimy w działaniu to chroń nas Panie Boże. Przecież w szkołach wciska się młodym ludziom jakieś dyrdymały natury katolicko - szowinistycznej a nie Ideały Demokratyczne. Widać to, że tak powiem, nieuzbrojonym okiem. To jest nieszczęście.
 • tylko prawda 2018-03-19 10:17:43
  Pislamistom na czele z prezydentem potrzebna jest dogłębna i prawdziwa wiedza historyczna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA