REKLAMA

Prezydent: Powstanie samorządowy zespół prawa konstytucyjnego

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (MN)/AT
  • 24 maja 2017 11:10
Prezydent: Powstanie samorządowy zespół prawa konstytucyjnego Prezydent wyraził chęć współpracy z samorządami. (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

- Sygnalizowano potrzebę utworzenia komisji kodyfikacyjnej. Powiedziałem, że jako prezydent jestem gotów tę inicjatywę podjąć, aby taki zespół ds. przeglądu prawa konstytucyjnego został powołany – zapewnił Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami organizacji samorządowych.

• Andrzej Duda rozmawiał z samorządowcami m.in. o dwukadencyjności działającej wstecz i wyraził zadowolenie, że PiS wycofało się z tego pomysłu.

• Zapewnił samorządowców, że będzie prowadził działania wspierające ich w dążeniu do zmian legislacyjnych i likwidacji barier prawnych np. w kwestiach finansów JST.

• Samorządowcy mówili prezydentowi, ze jest potrzeba dokonania globalnego przeglądu wszystkich przepisów regulujących działalność JST. Prezydent powiedział, że popiera powołanie specjalnego zespołu w tej sprawie.

• Andrzej Duda zaznaczył też, że chce współpracować z samorządowcami w sprawie referendum dot. zmian w konstytucji. Pełnomocnikiem ds. referendum będzie Paweł Mucha.

- Zakończyło się moje spotkanie z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego. Dyskutowaliśmy o sytuacji w samorządzie terytorialnym, o wyzwaniach, ale też o potrzebach i zbliżających się wyborach samorządowych – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Wspomniał przy okazji, że jako prezydent był przeciwnikiem dwukadencyjności działającej wstecz, za co samorządowcy obecni na spotkaniu mu dziękowali.

- Z satysfakcją odebrałem gratulacje za moją postawę w kwestii możliwości kandydowania w tych wyborach osób, które sprawowały swój mandat już przez dwie kadencje. Cieszy mnie wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, iż nie będzie projektu ustawy, który ograniczy możliwość kandydowania takich osób w przyszłych wyborach samorządowych. Byłem zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania w wyborach i cieszę się, że rezygnacja z takiej propozycji została zasygnalizowana. Mam nadzieje, że to kończy dyskusję na ten temat – podkreślił Duda.

Jaka tematyka była poruszana na spotkaniu z samorządowcami? Jak powiedział prezydent, rozmawiano o wyzwaniach i potrzebach JST. Samorządowcy zgłosili do Andrzeja Dudy postulaty w sprawach legislacyjnych, przedstawiono także pakiet zmian dotyczących kwestii finansowych, m.in. zaciągania kredytów pod inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych.

- Rozmawialiśmy na temat uproszczeń i zmian, które mogłyby zostać wprowadzone. Mówiono mi, że jest potrzeba dokonania globalnego przeglądu wszystkich przepisów regulujących działalność samorządu terytorialnego. Sygnalizowano potrzebę utworzenia komisji kodyfikacyjnej. Powiedziałem, że jako prezydent jestem gotów tę inicjatywę podjąć, aby taki zespół ds. przeglądu prawa konstytucyjnego został powołany – zapewnił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że ze strony samorządowców pojawiła się chęć udziału w takim zespole, który miałby dokonać przeglądu dotychczasowych regulacji dotyczących samorządu.

- Może wyjdą z tego konkretne propozycje legislacyjne. Jak zostaną mi przedstawione, będę je rozważał w kontekście ewentualnej inicjatywy ustawodawczej – powiedział Duda.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA