REKLAMA

Prezydent pożegnał w Jerozolimie Szimona Peresa

  • Autor: PAP/JS
  • 30 września 2016 16:34
Prezydent pożegnał w Jerozolimie Szimona Peresa Prezydent żegnał obywatela II Rzeczpospolitej - powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda w Jerozolimie wziął udział w uroczystościach pogrzebowych b. prezydenta Izraela Szimona Peresa.
• Prezydent żegnał obywatela II Rzeczpospolitej - powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Andrzej Duda na pokład samolotu udającego się do Izraela zabrał m.in. b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, którzy także wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych Szimona Peresa - powiedział Kolarski.

Były prezydent Izraela spoczął na cmentarzu narodowym na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Szimon Peres został pochowany kilka metrów od byłego premiera Izraela Icchaka Rabina, z którym, wraz z palestyńskim przywódcą Jaserem Arafatem, podzielił w 1994 roku Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Długą listę światowych przywódców, którzy przyjechali do Jerozolimy na uroczystości pogrzebowe, otwierali obecny i były prezydent USA - Barack Obama i Bill Clinton oraz palestyński przywódca Mahmud Abbas. Obecni byli prezydenci Francji i Niemiec, Francois Hollande i Joachim Gauck, a także brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

- Prezydent żegnał Szymona Perskiego, obywatela II Rzeczpospolitej - powiedział Kolarski.

Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie w województwie nowogródzkim na terytorium II RP (obecnie Białoruś). W 1934 roku wyemigrował wraz z rodziną do Palestyny. Zmarł w wieku 93 lat w nocy z wtorku na środę w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu.

Szimon Peres w latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA