REKLAMA

Prezydent, premier i Jarosław Kaczyński na mszy św. w Poznaniu

  • Autor: PAP/JS
  • 15 kwietnia 2016 17:24
Prezydent, premier i Jarosław Kaczyński na mszy św. w Poznaniu W Eucharystii biorą udział przedstawiciele władz państwowych; obecny jest prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• W poznańskiej bazylice archikatedralnej rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.
• W Eucharystii biorą udział przedstawiciele władz państwowych; obecny jest prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło.

W uroczystej Eucharystii biorą udział m.in. przedstawiciele duchowieństwa, rządu, parlamentarzyści. Obecny jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Msza św. została poprzedzona uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 roku. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do poznańskiej katedry. Według szacunków policji w procesji uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.

Procesję próbowało zagłuszyć ok. 50. manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Demonstranci zgromadzili się na brzegu Warty, nieopodal mostu Chrobrego, po którym przechodziła procesja maryjna. Aktywiści trzymali w rękach transparenty z hasłami m.in. "Baczność. Pocznij", "Martwe nie będziemy rodzić".

Czytaj: Andrzej Duda: Chrzest Polski to najważniejszy moment w dziejach państwa i narodu

Piątkowa msza św. jest jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wcześniej w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek (14 kwietnia) w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

W sobotę (16 kwietnia), ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA