REKLAMA

Prezydent przygotuje nowy projekt ustawy degradacyjnej?

 • Autor: PAP/AT
 • 12 kwietnia 2018 13:04
Prezydent przygotuje nowy projekt ustawy degradacyjnej? Pod koniec marca prezydent zawetował ustawę degradacyjną (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Po spotkaniu z organizacjami kombatanckimi będzie można powiedzieć czy i w jakim zakresie pan prezydent Andrzej Duda będzie przygotowywał nową ustawę - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

 • Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy degradacyjnej.
 • Do końca kwietnia odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON i organizacjami kombatanckimi - powiedział Dera.
 • Myślę, że po spotkaniu będzie można powiedzieć, czy prezydent przygotuje nowy projekt ustawy degradacyjnej - wyjaśnił.

Prezydencki minister pytany w czwartek w Polsat News o ustawę degradacyjną odpowiedział, że prezydent wetując ją zapowiadał spotkania w tej sprawie i "w ciągu kilku dni, na pewno do końca kwietnia, odbędzie się spotkanie pana prezydenta z ministrem obrony narodowej" Mariuszem Błaszczakiem, z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Kasprzykiem, "organizacjami kombatanckimi". "Myślę, że na tym spotkaniu dojdzie do ustaleń" - dodał.

Czytaj też: Rząd nie przygotuje nowego projektu tzw. ustawy degradacyjnej

"Myślę, że po tym spotkaniu będzie można powiedzieć czy i w jakim zakresie pan prezydent będzie przygotowywał nową ustawę" - powiedział Dera. "Prezydent zapowiedział spotkanie w tej kwestii i poczekajmy na decyzję, czy prace będą kontynuowane i będzie nowy projekt ustawy, czy też dalszych prac nie będzie" - dodał.

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy degradacyjnej, która pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w środę w "Sygnałach Dnia", że z całą pewnością MON nie będzie wychodziło z nowym projektem ustawy degradacyjnej. Jak zaznaczył, prezydent ma konstytucyjne uprawnienia związane z inicjatywą ustawodawczą.

"Dzisiaj trwają konsultacje, prowadzi je BBN, prowadzi je Kancelaria Prezydenta. Wynik tych konsultacji będzie przedstawiony panu prezydentowi i na ich podstawie prezydent podejmie decyzję co do dalszych kroków związanych z ustawą degradacyjną" - powiedział Szczerski pytany, czy prezydent rozważa złożenie własnego projektu ustawy w tej sprawie.

Portal wPolityce.pl informował, że w Pałacu Prezydenckim pojawił się pomysł, aby przy przedstawianiu takich wojskowych jak Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Florian Siwicki obowiązywał tytuł "generał Ludowego Wojska Polskiego". Literki "LWP" miałyby w jednoznaczny sposób odróżnić wspomniane postaci od generałów Wojska Polskiego, a jednocześnie uniemożliwiłyby przeciągające się procesy odwoławcze.

"Rozmawiałem z ministrem Pawłem Solochem (szefem BBN), mówił o takim pomyśle, ale to była rozmowa, która nie miała charakteru oficjalnego - oficjalnie nie zostałem poinformowany o takim pomyśle. W moim przekonaniu sprawa została już zamknięta decyzją prezydenta RP, który ma do tego prawo" - podkreślił Błaszczak w "Sygnałach dnia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Stacho G.-Stańczyk 2018-04-12 17:03:53
  Do Stacho G.-Stańczyk: Pardon - pomyłka w dacie; sądy te powołano w dobie Insurekcji Kościuszkowskiej w r. 1794 . Za tę pomyłkę bardzo przepraszam PT Redakcję i Czytelników. Przy okazji informuję, że nie sięgając do zasadniczych opracowań, o sądach tych można wiele przeczytać w tekstach Wikipedii, które gorąco polecam Szanownym Czytelnikom.
 • Stacho G.-Stańczyk 2018-04-12 16:56:03
  PAD powinien przystąpić do opracowania nowej ustawy o charakterze pochwalno-potępiającej, obejmującej czas osd chrztu Mieszka I do chwili obecnej, której integralną częścią powinny być dwa załączniki: 1. osób szczególnie zasłużonych dla suwerenności, rozwoju gospodarki, nauki, oświaty, kultury i sztuki, a 2. osób szkodzących Polsce i narodowi polskiemu w/w dziedzinach. Osoby takie powinny być nie tylko potępione, ale też ukarane sądownie konfiskatą majątków pochodzących z nadużyć. 3. Do ich osądzenia PAD powinien jak najprędzej restytuować Sądy Karne Kryminalne cywilne i wojskowe z ich uprawnieniami powołane w r. 1974 podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Byłaby to tylko formalność, ponieważ żaden legalny parlament ich nie skasował, a ich rolę mógłby ogrywać bezrobotny obecnie Trybunał Stanu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA