REKLAMA

Prezydent przyjmie ślubowanie sędzi Julii Przyłębskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 09:38
Prezydent przyjmie ślubowanie sędzi Julii Przyłębskiej Prezydent Andrzej Duda przy zaprzysiężeniu sędziów Trybunału w czwartek 3 grudnia (fot. A.Hrechorowicz, prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda w środę odbierze ślubowanie Julii Przyłębskiej. Jest ona ostatnią z piątki wybranych przez sejm tej kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zaprzysiężenie odbędzie się rano.

W środę 9 grudnia o godz. 8 rano odbędzie się zaprzysiężenie piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej - zapowiedziała we wtorkowej audycji w TOK FM szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

- Jest planowane przyjęcie ślubowania - oznajmiła Sadurska pytana na antenie radia o to, czy w środę prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Przypomniała, że 8 grudnia mija kadencja ostatniego, piątego sędziego. Upływa wtedy kadencja sędzi Teresy Liszcz., dlatego w środę odbędzie się ślubowanie sędzi Julii Przyłębskiej.

Trudności w interpretacji kolejności wyboru

- Sejm, wybrany w demokratycznych wyborach, wypowiedział się, że uchwały o powołaniu pięciu sędziów w październiku nie mają mocy prawnej - przypomniała Sadurska. Dodała, że wobec tego prezydent podjął decyzję o przyjęciu ślubowania najpierw od czterech sędziów wybranych przez Sejm w listopadzie, a teraz, po wygaśnięciu kadencji pani sędzi Liszcz podejmie decyzję o przyjęciu ślubowania ostatniego, piątego sędziego.

Sadurska pytana o orzeczenie Trybunału ws. znowelizowanej ustawy o TK, które ma zostać ogłoszone w środę odpowiedziała, że czeka na ten wyrok, natomiast w tym momencie ten wybór sędziów był dokonywany na podstawie regulaminu Sejmu, zatem nie powinno mieć ono wpływu na decyzje prezydenta.

Prawno-polityczna debata o Trybunał

Szefowa kancelarii prezydenta oceniła, że spór o Trybunał Konstytucyjny nie jest tylko sporem politycznym, ale i prawnym.

- Sama ranga Trybunału przez tę dyskusję została bardzo mocno osłabiona, dlatego że to, co się wydarzyło najpierw w czerwcu, a potem w październiku nie powinno mieć miejsca - powiedziała szefowa kancelarii prezydenta.

Jej zdaniem to, czego dokonała Platforma Obywatelska w czerwcu, a następnie w październiku można określić mianem skoku na Trybunał.

Jak powiedziała, obecna władza działa w sposób zgodny z prawem.

- Potwierdził to w części sam Trybunał Konstytucyjny - argumentowała.

Zwróciła uwagę na to, że TK w swoim orzeczeniu pominął to, co zrobiła PO, która zastosowała dualizm prawny - tam gdzie jej pasowało to skorzystała z ustawy, a tam gdzie jej było na rękę, skorzystała z regulaminu Sejmu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

TK uznał w czwartek - 3 grudnia - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Termin ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA