REKLAMA

Prezydent przyleciał do Słowenii. Zabiegać o współpracę w ramach Trójmorza

  • Autor: aw/PAP
  • 26 marca 2017 14:00
Prezydent przyleciał do Słowenii. Zabiegać o współpracę w ramach Trójmorza (fot.twitter/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w niedzielę (26 marca) z wizytą oficjalną do Słowenii.

Wizyta prezydenta Dudy w Słowenii rozpocznie się od spotkania w niedzielę na Zamku Strmol z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem. Po spotkaniu zaplanowane są oświadczenia dla mediów Dudy, Pahora i Ivanicia.

Następnie w Muzeum Regionalnym w Celje prezydenci Andrzej Duda i Borut Pahor wpiszą się do historycznej księgi pamiątkowej.

Wizyta oficjalna rozpocznie się w poniedziałek w Lublanie od ceremonii powitania na Placu Kongresowym prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Słowenii.

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, po których obaj spotkają się z mediami.

Następnie prezydent Duda będzie rozmawiał z premierem Słowenii. Odbędzie się też spotkanie prezydenta z przewodniczącym Parlamentu Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Słowenii zamkną Polsko-Słoweńskie Forum Inwestycyjne.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Prezydent Duda zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest - jak zaznaczył Szczerski - ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta.

"Rozmowy z prezydentem Pahorem będą dotyczyły politycznej współpracy w ramach trójmorskiego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii" - powiedział.

W ramach spotkań politycznych - mówił Szczerski - istotna będzie także rozmowa trójstronna prezydentów Dudy i Pahora z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny. "Rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa na Bałkanach, przyszłości samego państwa Bośni i Hercegowiny, które jest kluczowym elementem w stabilności całego regionu" - powiedział prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Słowenii będzie miała także wymiar gospodarczy. Podczas Forum Inwestycyjnego Polsko-Słoweńskiego prezydenci będą zachęcali do kooperacji inwestycyjnej polsko-słoweńskiej. "Słowenia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Obroty handlowe ze Słowenią są większe niż ze wszystkimi pozostałymi krajami byłej Jugosławii" - zaznaczył Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA